Zvieratá

Prečo mačky pohybujú ušami?

Mačky sú schopné ovládať svoje uši, konkrétne vonkajšie ucho. Vonkajšie ucho je viditeľná časť vo forme trojuholníka, ktorá sa nazýva ušnou rakovinou. Poviete: Čo je neobvyklé na tom, že mačka pohybuje ušami? Človek nemá takú schopnosť. Naše uši sú nehybné, nie sme schopní ich otáčať, pritláčať k hlave alebo odtýkať ich bez pomoci rúk. Naopak, mačka to robí bez väčších námah.

Mačka otáča ušami, aby lepšie počula.

Súčasné a pôvabné uši na temene jej hlavy sú ako skutočné radary, zachytávajúce aj zvuky, ktoré nie sú počuteľné človeku. Ušná rakovina zameraná na zdroj zvuku zachytáva zvukové signály a prenáša ich do stredného ucha. Rakovina umožňuje zvýšiť vnímanie zvuku až o 20%. Týmto spôsobom si mačka nielen lepšie vypočuje, ale dokáže aj určiť polohu zdroja zvuku. Táto neoceniteľná schopnosť je nevyhnutná pre život domáceho zvieraťa na ulici. Dobrý sluch s možnosťou určiť smer zvuku pomáha mačke loviť a skrývať sa pred nepriateľmi.

Malý experimet, aby sme pochopili našu mačku

Môžete sami uskutočniť malý experiment, aby ste pocítili, ako efektívne pôsobí ušná rakovina. Sústredte sa na nejaký pozadí tichý zvuk, napríklad šum chladničky alebo počítača. Potom priložte dlaň k uchu tak, aby bola predĺžením ušnej rakoviny. Mal by sa vám podariť akýsi druh lokátora. Smerujte dlaň k zdroju zvuku, zachytávajte výstupy zvuku. Otočte dlaňou rôznymi smermi. Slyšíte, ako sa zvýšilo vaše vnímanie? Okrem zvuku, ktorý vás zaujíma, sa zvýraznili aj iné zvuky, ktoré predtým neboli rozoznateľné alebo sa miešali s celkovým pozadím.

Mačacie uši sa vždy nepohybujú súčasne, často môžeme vidieť, že každé ucho žije svojím vlastným životom. Jedno sa môže otočiť smerom iným smerom, druhé sa môže nepohnúť alebo dokonca otočiť iným smerom.

Svalový aparát, ktorý umožňuje ovládať uši, obsahuje až 32 svalov na každé ucho. To im umožňuje pohybovať sa nezávisle od ostatných častí tela a smeru pohybu. Preto sa mačka nemusí vždy otočiť na váše volanie každý raz, stačí, ak otočí jeden radar smerom k vám, aby pochopila, či si váš zádovoluje pozornosť vášho volania. Pozorujte, ako sa správajú vaše domáce zvieratá. Nie vždy vás poctia česťou a otočia sa. Ale ich uši sa vždy hýbu.

Niekedy sa ľudia čudujú, prečo mačka nereaguje na zvolanie. Niektorí dokonca začnú podozrievať hluchotu. Ak váš miláčik počuje váš hlas, jeho uši sa nepohybujú, aj keď vás ignoruje.

Zdroj: zoopassage.ru

Related posts

Krmivo pre korytnačky

Peter

Má zmysel obliekať psa v zime?

Peter

Ako vybrať najvhodnejšie domáce zviera?

Peter