Japonskí výskumníci uskutočnili experiment a testovali, ako slušnosť a čestnosť určujú, ako nás vnímajú ostatní. Výsledky sú povzbudivé.

Čestní a slušní ľudia sa zdajú byť pre svoje okolie fyzicky príťažlivejší. K tomuto záveru dospeli vedci z japonskej univerzity v Niigate, ktorých článok bol uverejnený v časopise PLOS One.
Štúdia potvrdzuje to, čo všetci intuitívne cítime a vieme z vlastnej skúsenosti – fyzická príťažlivosť je v živote veľmi dôležitá.
Ľudia majú tendenciu pripisovať krásnym tváram nielen pozitívne osobnostné vlastnosti, ale sú aj zhovievavejší k neetickému správaniu. Pekní ľudia majú väčšiu šancu byť úspešní v osobnom živote, ostatní sú im ochotnejší pomáhať, majú väčšiu šancu na dobrú kariéru atď.
V skutočnosti ľudia inštinktívne posudzujú príťažlivosť druhého človeka nielen na základe fyzických znakov (čistá pleť, symetria tváre atď.), ale berú do úvahy aj mnohé ďalšie faktory – účes, výraz tváre, vôňu, sklon hlavy atď.
Nielen to, ale aj informácie o osobnostných vlastnostiach ovplyvňujú to, ako vás ostatní ľudia vnímajú – ak vám niekto povie, že táto osoba je milá, štedrá a priateľská, bude sa vám zdať atraktívnejšia.
A ak zistíte, že osoba je sebecká a neláskavá, jej hodnotenie okamžite klesne.
Japonskí výskumníci sa rozhodli zistiť, ako vlastnosť slušnosti ovplyvňuje vnímanie vzhľadu. Za týmto účelom uskutočnili štyri experimenty, ktorých sa zúčastnilo celkovo 662 mužov a žien. Účastníkom ukázali obrázky oboch pohlaví v rôznom oblečení, najprv bez akéhokoľvek popisu a potom s popisom ich osobnostných vlastností. V každom prípade mali účastníci rozhodnúť, ako krásna je podľa nich osoba na fotografii, ako aj ďalšie charakteristiky.
Ukázalo sa, že ľudia na obrázkoch, ktorí boli opísaní ako čestní a slušní, mali na stupnici fyzickej príťažlivosti vždy vyššie skóre ako ľudia, ktorí boli klamári a nečestní, bez ohľadu na ich pohlavie alebo štýl obliekania. Okrem toho sa čestní ľudia javili nielen ako krajší, ale aj inteligentnejší, nezávislejší, priateľskejší a príjemnejší na rozhovor.
Výsledky poukazujú na silu stereotypu, že „dobrý človek je krásny vo všetkom“ (t. j. vonkajšia a vnútorná krása vraj idú ruka v ruke), a tiež ukazujú, že príťažlivosť tváre je mimoriadne vágny pojem, ktorý závisí od mnohých rôznych faktorov a okolností, poznamenávajú vedci.