Príchod jari, žiaľ, nie je len o jasných slnečných lúčoch a možnosti nosiť ľahšie oblečenie. Aspoň nie pre tých z nás, ktorí každoročne padajú za obeť nádche, slzeniu a kýchaniu kvôli peľu. Aké sú ďalšie príznaky sezónnej alergie? Aké faktory prispievajú k jej vzniku? A ako sa liečia?

Polinóza, ktorú zvykneme nazývať sezónnou alergiou, je alergické ochorenie založené na precitlivenosti imunitného systému na peľ rôznych rastlín.
Podobne ako mnohé iné alergické ochorenia je geneticky podmienená. Najmä dieťa, ktorého rodičia sú alergici, má až 50 % pravdepodobnosť, že sa u neho vyvinie. Významnú úlohu pri vzniku ochorenia samozrejme zohrávajú aj environmentálne faktory, ako sú podmienky prostredia a výskyt určitých druhov rastlín.
OBDOBIA A PRÍZNAKY SEZÓNNEJ ALERGIE
Na celom svete existuje viac ako 100 000 rastlín produkujúcich peľ, ale len približne 100 z nich produkuje peľ, ktorý je alergénny. V prípade stredného Ruska možno identifikovať tri hlavné obdobia kvitnutia:
- jar – obdobie opelenia stromov;
- leto – obdobie opelenia tráv;
- letno-jesenné obdobie je obdobím oprašovania burín.
Polinóza je ochorenie, ktoré postihuje najmä oči, dýchacie cesty a kožu. Jej hlavnými príznakmi sú:
- prekrvenie nosa,
- epizódy kýchania,
- škriabanie v hrdle,
- svrbenie očí,
- slzenie.
Jedným z najzávažnejších prejavov sezónnej alergie je priedušková astma, ktorá sa prejavuje kašľom a epizódami sťaženého, sipľavého dýchania. Príznaky sa stupňujú v noci. Ak je však astma vyvolaná peľovými alergénmi, môže vás trápiť len počas obdobia kvitnutia.
AKO DIAGNOSTIKOVAŤ PEĽOVÚ ALERGIU
Veľmi dôležitým krokom pri diagnostikovaní peľovej alergie je dôkladné preskúmanie anamnézy – to znamená podrobné opísanie príznakov, sezónnosti a trvania alergie a účinnosti liekov na alergiu. Alergológ-imunológ na základe týchto informácií určí zoznam ďalších vyšetrení.
Dnes majú alergológovia vo svojom arzenáli veľmi presnú a modernú vyšetrovaciu metódu – molekulárnu diagnostiku alergie. Umožňuje nielen objasniť alergén, ale aj určiť rozsah ďalšej liečby a predpovedať jej možný účinok.
ČO ROBIŤ PRI SEZÓNNYCH ALERGIÁCH
Liečebný prístup je založený na troch hlavných bodoch.
1.Odstránenie alergénu
Opatrenia na minimalizáciu kontaktu s alergénom zahŕňajú
- Presun do iného klimatického pásma počas obdobia kvitnutia,
- pravidelné mokré čistenie,
- používanie špeciálnych filtrov na čistenie vzduchu,
- používanie nosových filtrov,
- vyhýbanie sa používaniu fytopreparátov.
2.Používanie liekov
Ide o takzvanú symptomatickú liečbu zameranú na zastavenie hlavných klinických prejavov polinózy. Hlavnú úlohu zohrávajú antihistaminiká.
3.Alergén-špecifická imunoterapia (ASIT)
Cieľom tejto liečby je vyvinúť imunitnú toleranciu na určité typy alergénov. V súčasnosti je ASIT jedinou liečbou, ktorá ovplyvňuje mechanizmus vzniku ochorenia. Liečba sa vykonáva len na alergologických klinikách pod dohľadom alergiológa.