
Dlhodobé nosenie slúchadiel môže spôsobiť problémy so sluchom a vniesť do tela infekciu. Okrem toho sa môžu objaviť voskové zátky alebo môže dôjsť k poškodeniu zvukovodu. Hygienické používanie a mierna hlasitosť zvuku slúchadiel sú faktory, ktoré vás udržia v zdraví.
Ktoré slúchadlá najviac ovplyvňujú váš sluch
Prenosné bezdrôtové slúchadlá majú na človeka najnegatívnejší vplyv.
„Ak slúchadlá zostanú vo vonkajšom zvukovode, spôsobujú zápal vonkajšieho zvukovodu a tiež zápal ušného bubienka. Keď si človek upevní slúchadlá veľmi hlboko v ušiach, môže to spôsobiť poranenie – perforáciu

Infekcia ušného bubienka
Existujú štyri typy negatívneho vplyvu na ušnicu. Zápal ušnice spôsobuje opuch kože vonkajšieho zvukovodu, čím sa zápalový proces prehlbuje. V dôsledku tohto zápalu môže dôjsť aj k poškodeniu ušného bubienka.
„V dôsledku zápalu môže byť postihnutá kosť alebo chrupavka vonkajšieho zvukovodu, čo spôsobí perichondritídu vonkajšieho zvukovodu a môže sa rozšíriť aj na ušnicu – môže vzniknúť perichondritída ušnice. Je možná aj osteomyelitída kostnej časti vonkajšieho zvukovodu. To je najnegatívnejšie.“
V dôsledku týchto zápalových procesov môže dôjsť k strate sluchu, intoxikácii, deštrukcii kostných štruktúr a anatomických štruktúr vonkajšieho a stredného ucha.

Mikróby
Nedodržiavanie hygieny môže viesť k plesňovej infekcii vonkajšieho zvukovodu.
„Pri slúchadlách musí byť zabezpečená hygienická starostlivosť. Ak ich človek neotrie antiseptickým alebo alkoholovým roztokom, na slúchadlách sa hromadia plesne. To vedie k plesňovému zápalu vonkajšieho ucha. Je to obzvlášť časté pri používaní interných slúchadiel, káblových aj bezdrôtových.

Dlhodobé účinky hlasného zvuku na sluch
Dlhodobé vystavenie vysokej hlasitosti môže poškodiť ušný bubienok, svaly a anatomické štruktúry vnútorného ucha.
„Tieto štruktúry vrátane sluchového nervu sú vyčerpané, t. j. preťažené, a v dôsledku toho sa zhoršuje sluchové vnímanie.“
Na bubienok negatívne pôsobia aj krátkodobé, ale hlasné zvuky, ktoré môžu viesť k vzniku zvukovej vlny vo vnútri ucha. Napríklad zvuk výstrelov alebo hlasné špliechanie. To môže viesť k poškodeniu bubienka, najmä ak ide o zápal.
„Môže dôjsť k poraneniu bubienka, čo môže spôsobiť perforáciu a vyústiť do straty sluchu. Okrem poškodenia nervov dochádza k mechanickému a biologickému poškodeniu v dôsledku vysokej hlasitosti zvuku.“
Kedy navštíviť otolaryngológa
Lekári zaznamenávajú prípady od apríla do októbra.
„Vlhkosť je najlepším prostredím pre infekcie. Keďže teplota a vlhkosť vzduchu sú vysoké, ľudia sa potia, hygiena používania slúchadiel by mala byť vyššia.“
Ak pociťujete stratu sluchu, nepríjemné pocity, bolesť alebo svrbenie v uchu, mali by ste okamžite navštíviť lekára. Včasná diagnostika minimalizuje riziko komplikácií.
„Ak človek utrpel traumatickú perforáciu spôsobenú zvukovou vlnou, čím skôr navštívi lekára, tým pozitívnejšie budú výsledky. Ak návštevu lekára neodkladáte, šanca, že nezostanete hluchý po celý život, je veľmi vysoká.“
ZDROJ: suspilne.media