Zdravie

Podráždenosť, zraniteľnosť, úzkosť: 7 príznakov nervového zrútenia – skontrolujte sa

Ak ste vystresovaní, zle spíte, máte problém niečo urobiť alebo sa pristihnete pri tom, že kričíte, neberte to na ľahkú váhu. Nezmizí to samo od seba. Je dôležité včas rozpoznať príznaky emocionálneho a duševného vyhorenia, aby ste neskĺzli do ťažkej depresie.

Život je ako horská dráha. Nikdy nevieš, čo ťa čaká za rohom – nahor alebo nadol. Niekedy vám ide hlava okolo, máte toho toľko, že neviete, čoho sa chytiť. Ako sa udržať a nezrútiť sa? V takýchto chvíľach je dôležité udržať si sebakontrolu. Zvládnuť všetky životné výzvy si vyžaduje silu, čo znamená, že potrebujete prestávku.

Niekedy si neuvedomujeme, že sme dosiahli svoj limit. Existuje sedem príznakov emocionálneho a duševného vyčerpania. Ak sa spoznáte, je čas zastaviť sa a dať si pauzu.

ZNAČKY

1.Podráždenosť
Rozčúliť sa pre nič je prvým príznakom vyhorenia. Štekáte a vyskakujete, vrháte sa na ľudí, strácate nervy pri najmenšej veci? Ste vyčerpaní, tak si dajte pauzu.

2.Nulová motivácia.
Ak sa vám nechce nič robiť, sotva vstanete z postele a doplazíte sa do práce – dochádza vám energia. Naliehavo sa o seba musíte postarať. Prehodnoťte svoj postoj k životu, nájdite si záchytný bod. Nesmiete sa zmieriť s tým, že pôjdete s prúdom, chopte sa kormidla a riadte okolnosti.

3.Nespavosť
Každý má nespavosť. Ležíte celé hodiny a pozeráte do stropu bez možnosti zaspať? Pravdepodobne sú to len dotieravé myšlienky, ktoré vám nedajú spať, niečo vás trápi, ale môžete sa s tým vyrovnať. Skúste meditovať alebo navštívte lekára.

4.Úzkosť
Úzkosť je znepokojujúca, paralyzujúca a zúfalá. Ak prichádza príliš často, nemali by ste len ticho sedieť. Snažte sa vyhnúť stresu tým, že požiadate o pomoc. Porozprávajte sa s ľuďmi, ktorým dôverujete, nájdite si terapeuta – zvládnete to.

5.Zraniteľnosť
Precitlivenosť, rozčúlenie alebo urážanie sa pre nič za nič naznačuje, že ste vyčerpaní a potrebujete pokoj. Žiť neznamená trpieť, aj keď sa to tak niekedy zdá. Osud niekedy bolí, ale šťastie závisí od toho, či viete prijať ranu.

6.Stupor
Ľudia majú tendenciu uzatvárať sa do seba po stratách a veľkých otrasoch. Keď sa cítia zle, akoby stuhli a stali sa bezcitnými. Nie je na tom nič zvláštne, je to obranný mechanizmus, ktorý vám pomáha prežiť vážne zranenia. Bolesť je ľahšie zablokovať ako precítiť. Ak sa to stane, pokúste sa dať si to do poriadku. Pochopiť, v čom spočíva bolesť a smútok, je prvým krokom k normálnemu životu.

7.Slzavosť
Slzy neprichádzajú samé od seba; sú normálnou reakciou na radosť alebo smútok. Ak však začnete plakať pre každú maličkosť, je čas zamyslieť sa nad svojím duševným stavom a zistiť, čo s vami nie je v poriadku. Možno ste vyčerpaní a nešťastní. Je čas zamyslieť sa nad tým, ako žijete svoj život a čo chcete.

ČO JE V CELKOVOM

Musíte urobiť krok smerom k zmenám smerujúcim k lepšiemu životu. Vždy, keď pocítite príznaky nervového zrútenia, nájdite si čas pre seba. Podeľte sa o svoje starosti s tými, ktorým dôverujete, a nezabúdajte na odpočinok. Je rovnako dôležité starať sa o svoje emocionálne a duševné zdravie ako o svoje fyzické zdravie. Starajte sa o seba, reagujte primerane na stresy a šoky, vždy existuje východisko.

Related posts

13 znakov, že máte autizmus, nie introverziu

Peter

AKO ČASTO BY SOM MAL MENIŤ ZUBNÚ KEFKU?

Peter

Čo nám odčerpáva energiu: 6 nezjavných príčin chronickej únavy

Peter