Zdravie

Môže sa vám menštruácia zastaviť alebo začať skôr kvôli stresu?

Ľudské telo je zložitý systém, v ktorom je všetko navzájom prepojené. Opýtali sme sa odborníka, ako stres ovplyvňuje vašu menštruáciu. Môže dôjsť k oneskoreniu, môže menštruácia kvôli stresu neprísť alebo začať skôr?

MÔŽE MENŠTRUÁCIA „CHODIŤ“?

Samozrejme, jedným z častých prejavov gynekologických ochorení sú nepravidelnosti menštruácie. Tieto nepravidelnosti však môžu byť aj dôsledkom určitého životného štýlu alebo dôsledkom udalostí, ktoré sa vyskytujú vo svete.

Napríklad skúšky, intenzívny šport, rôzne diéty, problémy vo vzťahu s partnerom, ale aj politická nestabilita, klimatické katastrofy, vojny, pandémie – to všetko môže vyvolať poruchu menštruačného cyklu u takmer zdravej ženy.

Znamená to, že stres môže v skutočnosti vyvolať absenciu alebo oneskorenie menštruácie a niekedy ju spôsobiť skôr?

MENŠTRUAČNÝ CYKLUS JE AKO ORCHESTER

Regulácia reprodukčného systému ženy sa uskutočňuje prostredníctvom zložitej schémy hypotalamus – hypofýza – vaječníky. Hypofýza produkuje folikuly stimulujúce a luteinizačné hormóny, vaječníky vylučujú androgény a estrogény. Ich množstvo sa cyklicky mení a celý proces sa nazýva menštruačný cyklus.

Činnosť ženského reprodukčného systému možno prirovnať k orchestru, ktorého koordinovaná hra všetkých nástrojov vytvára jedinečný zvuk hudobného diela. Nie je ťažké si predstaviť, čo by sa stalo s hudbou, ak by sa dirigent necítil dobre alebo by sa pokazil jeden z nástrojov.

Stresový faktor pôsobí na úrovni centrálneho nervového systému. Tu sa nachádza „vedúci orchestra“ a prebieha syntéza a využitie neurotransmiterov a hormónov, ktoré spúšťajú kaskádu reakcií, ktoré vedú k rôznym poruchám cyklu.

KEĎ JE TELO VYVEDENÉ Z ROVNOVÁHY.

Porúch cyklu závislých od stresu je niekoľko. Na prvom mieste je však porušenie rytmu menštruácie.

Amenorea je vymiznutie menštruácie na tri mesiace a viac), oligomenorea – oneskorená menštruácia. Organizmus akoby abstrahoval od vplyvu stresových faktorov tým, že blokuje reprodukčnú funkciu. Žiadna menštruácia – žiadna ovulácia, a preto nie je možné otehotnieť.

Telo nám hovorí – teraz nie je ten správny čas, pretože nemáme silu, telo nie je pripravené.

Stres môže vyvolať aj abnormálne krvácanie z maternice – menštruácia príde častejšie, cyklus trvá menej ako 23 dní a ovulácia je tiež zablokovaná.

Porucha v systéme sa môže prejaviť ako bolestivá menštruácia – algomenorea, menštruačné migrény a cyklické bolesti prsníkov – mastalgie. Tieto nepríjemné problémy si nie vždy vyžadujú farmakologickú liečbu, ale nemajú najlepší vplyv na emocionálny stav a kvalitu života.

KTO JE NEŠŤASTNÝ

Menštruačné nepravidelnosti spôsobené stresom sú častejšie u mladých žien do 25 rokov. Táto kategória má najvyššie percento menštruačných nepravidelností. Oligomenorea sa vyskytuje približne v 11 % a amenorea v 2,6 %.

Odborníci tvrdia, že študentky vysokých škôl takmer 4-krát častejšie trpia rôznymi poruchami cyklu. Existujú štúdie, ktoré dokazujú, že počas skúšok záťaž a stres prispievajú k zníženiu frekvencie ovulácie.

A ak si urobíme celkový psychologický portrét pacientky s poruchami menštruácie, uvidíme mladú ženu, ktorá má silnú potrebu byť prijímaná ostatnými.

Zároveň je pravdepodobné, že bude mať problémy s komunikáciou tvárou v tvár aj online.

Takáto predstaviteľka nežného pohlavia má na seba vysoké nároky. Tlačia ju obavy z úsudku, samostatného rozhodovania, zrelosti. Pacientka nezvláda každodenný stres, nedokáže ovládať a realizovať svoje emócie.

Poznáte sa? Áno, toto je typický opis modernej ženy. Niekedy bežíme bez toho, aby sme vedeli, kam ideme, bez toho, aby sme si položili otázku, čo vlastne chceme… Niet divu, že v poslednom desaťročí sa zvýšilo percento menštruačných porúch súvisiacich so stresom.

INDIVIDUÁLNY PRÍSTUP

Cíťte, že to nezvládate – nečakajte na poruchu, keď telo dá kolabovať. S „voľným“ správaním cyklu nestačí ísť len k gynekológovi-pôrodníkovi. Každý problém – individuálny prístup.

Ak napríklad pacientka neustále žije v strese, potrebujete ďalšie poradenstvo psychoterapeuta.

Jedna z účinných techník – racionálno-emocionálno-behaviorálna terapia. Odborník môže vo svojom profile odporučiť aj lieky, napríklad antidepresíva.

Neprítomnosť dedičnej alebo pretrvávajúcej získanej patológie pri psychických (duševných) poruchách by nemala byť dôvodom na odklad návštevy lekára. Stresové faktory sa skôr či neskôr môžu stať spúšťačom rozvoja gynekologických alebo iných ochorení vrátane somatických, endokrinných a iných patológií.

Related posts

LEKÁRI VYSVETLILI, ČO ROBIŤ, AK SA PORANÍTE POUŽITOU INJEKČNOU STRIEKAČKOU

Peter

Prečo sa nám robí zle v taxíku, ale nie vo vlastnom aute: 4 dôvody

Peter

„Každý je náchylný na jarné zhoršenie“: kľúč k sezónnej afektívnej poruche

Peter