Zdravie

Menštruačný cyklus: ako hormóny ovplyvňujú ženy – 6 aspektov

Naša nálada, libido, chuť do jedla, metabolizmus, zdravie a vzhľad závisia od hormónov. Odborník na hormonálnu liečbu vysvetľuje, ako menštruačný cyklus ovplyvňuje ženské telo.

Hormóny sú vysoko účinné chemické látky, ktoré sa produkujú v žľazách s vnútornou sekréciou alebo v jednotlivých bunkách. V tkanivách sa rýchlo rozkladajú, preto je na udržanie ich stálej hladiny v krvi potrebná ich neustála produkcia.

Každý biologický proces závisí od hladiny hormónov. Napríklad nedávno sa dokázalo, že estrogén okrem iného chráni pred vysokou hladinou cholesterolu, obezitou a plešatosťou. Testosterón je zodpovedný za abstraktné myslenie a priestorovú predstavivosť.

Ženy sú hormónmi ovplyvnené viac, pretože hormonálne hladiny sa menia v závislosti od dňa menštruačného cyklu. Čo presne tieto látky v našom tele menia?

1.METABOLIZMUS

Do 7. dňa mnohé ženy mierne schudnú. Hladiny ženských hormónov sa znižujú, metabolizmus sa stáva aktívnejším, prebytočné tekutiny sa z tela vylučujú rýchlejšie a opuchy klesajú. Zvýši sa slinenie, čo znamená, že škroby sa lepšie spracúvajú v ústach – to je prvá fáza ich trávenia, ktorá optimalizuje trávenie všeobecne.

Po 24. dni sa však začína opačný proces. Nafúknuté brucho a opuchnuté očné viečka naznačujú zadržiavanie tekutín v tkanivách. Nebuďte prekvapení, ak váha ukáže nárast až o 1 kilogram oproti vašej normálnej hmotnosti. Počas tohto obdobia lekári odporúčajú konzumovať potraviny s nízkym obsahom soli a draslíka a zaradiť do jedálnička banány, marhule, figy a sultánky.

2.LIBIDO

V dňoch 12 – 14 sú ženy najviac vnímavé na flirtovanie a sú obzvlášť citlivé na pohladenie. Práve uprostred menštruačného cyklu, ktorý je najplodnejším obdobím, majú mnohé najvýraznejšie orgazmy. Vedci sa domnievajú, že je to ovplyvnené biologickým mechanizmom prežitia druhu. Inými slovami, takto to príroda zamýšľala!

Na druhej strane, do 21. až 23. dňa sa objavuje pocit zraniteľnosti. Namiesto sexu chcú nehu a pekné slová. Nevyčerpávajúce fyzické aktivity (joga, tai-či), relaxačné masáže alebo plávanie v teplej vode môžu pomôcť uvoľniť napätie.

3.ZDRAVIE

V 22. až 28. deň je imunitný systém najsilnejšou obranou proti vírusom. Okrem toho sa ľahšie vyrovnávame s fyzickou námahou. Vysoká hladina ženských hormónov pomáha posilňovať srdcový sval a zlepšuje zásobovanie tepien kyslíkom.

Na druhej strane, ženy sú menej chránené proti infekciám, cítia sa pomalé a unavené v 1. až 4. deň cyklu. Pravdepodobné sú alergie, ak ste na ne náchylná.

4.NÁLADA

Od 10. do 12. dňa sa cítite skvele, váš mozog pracuje rovnako dobre ako počítač, váš čuch a sluch sú zostrené.

Od 22. do 28. dňa cyklu sa však vaša nálada rozladí a ťažko ovládate svoje emócie. Mnohé ženy sa cítia deprimované. Lekári odporúčajú cvičenie na stimuláciu krvného obehu, dychové cvičenia, prechádzky na čerstvom vzduchu a potraviny bohaté na vitamín B6 a horčík.

5.APPETITE

Vaše telo spaľuje viac kalórií v deň 18-21. Je to vhodný čas na malý detox alebo mini diétu. Výsledky budú veľkolepé.

V 15.-17. deň a opäť v 26.-28. deň mnohí ľudia pociťujú intenzívny hlad. Schovajte si čokoládu, čipsy, sušienky a iné nezdravé potraviny. Môže sa stať, že nechtiac prekročíte svoj denný kalorický prídel. Snažte sa držať listovej zeleniny, mliečnych výrobkov, zeleniny a chudých rýb.

6.PROSTREDIE .

Vaša pokožka a vlasy budú najviac trpieť 6. až 7. deň, bezprostredne po menštruácii. Je to preto, že mazové žľazy produkujú viac tuku v dôsledku nízkej hladiny estrogénu. Preto je pleť matná, lesklá a na tvári sa objavujú mikrozápalové procesy. Situácia sa však upraví už na 8. až 10. deň.

V 22. až 24. deň však hladina estrogénu opäť klesá a hladina progesterónu stúpa. Následky opäť nie sú najnepríjemnejšie: kruhy pod očami, akné a vlasy bez objemu. Samozrejme, to všetko sa dá napraviť kozmetickými prípravkami.

Related posts

AKO ČASTO BY SOM MAL MENIŤ ZUBNÚ KEFKU?

Peter

Ako rozpoznať príznaky zhoršenia duševnej poruchy

Peter

ČO ROBIŤ V PRÍPADE VYSOKÉHO TLAKU

Peter