Site icon viralne.sk

Len pokoj: vplyv stresu na pokožku

Radosť, smútok, žiaľ, rozhorčenie – naša pokožka okamžite reaguje na akúkoľvek životnú udalosť žiarivým vzhľadom alebo sivým odtieňom a nepríjemnými vyrážkami. Či sa vám to páči, alebo nie, prezradí každé tajomstvo, aj to najintímnejšie. Akým kožným problémom môžete predísť znížením množstva stresu vo svojom živote?

O tom, že koža je najväčším orgánom nášho tela, sa vďaka osvetovej práci lesklých časopisov dozvedáme už dlho. Ukázalo sa však, že koža je aj skutočným vodičom medzi telom a vonkajším svetom. Ako anténa prenáša všetky signály, ktoré prichádzajú zvnútra, a poctivo ich vysiela von. Prichytili vás pri niečom nemravnom – páli vás v ušiach. Šéf vás na porade pochválil – horia vám líca. Milovaná osoba vás pohladila po ruke – vlasy vám okamžite stúpajú na zem od vzrušenia. Koža má mnoho funkcií, ktoré si niekedy ani neuvedomujeme:

Pomocou jemných citlivých buniek, chĺpkov a nervových receptorov robí koža všetko pre to, aby nás vo vonkajšom svete udržala v čo najväčšom bezpečí: reaguje na ostré, studené, suché a mokré, mäkké alebo tvrdé.

A neustále nám dáva signály. Niektoré z nich pre nás nie sú veľmi príjemné.

KOŽA A NERVOVÝ SYSTÉM SÚ DVOJČATÁ

Vedci zistili, že nervový systém riadi všetky procesy v tele. A má veľmi blízky vzťah s kožou – v istom zmysle sú to bratia dvojičky. V procese embryonálneho vývoja sa všetky časti nervového systému, mozog a miecha, ako aj epiderma vytvárajú z ektodermy – vonkajšieho zárodočného listu embrya. A vďaka tejto skutočnosti je ich spojenie nerozlučné, neustále si vymieňajú správy.

Husia koža, rozpačitý rumenec – to všetko sú procesy, ktoré riadi autonómny nervový systém. A akné a podráždenie sú reakciou hormonálneho systému na hormón kortizol, ktorý sa produkuje pri strese.

Začíname sa červenať jednoducho zo strachu z červenania

Štúdiom tejto zložitej problematiky sa zaoberá veda psychodermatológia, ktorá vznikla na pomedzí psychiatrie a dermatológie.

Skúma vzťah medzi kožnými a duševnými ochoreniami, ktoré sa vyvíjajú súčasne u toho istého človeka. V priebehu početných pozorovaní vedci zistili, ako negatívne stres ovplyvňuje pokožku:

Toto však v žiadnom prípade nie je úplný zoznam jeho prehreškov voči pokožke.

Zmena farby pleti

Stres je veľmi široký pojem. Zahŕňa emocionálne napätie a negatívny vplyv životného prostredia, veľké množstvo alkoholu, steroidné lieky a dokonca aj zneužívanie fitnes – to všetko sa okamžite odráža na mdlej a sivej pleti. Počas takýchto situácií sa do krvného obehu uvoľňuje časť stresových hormónov, ktoré spôsobujú zúženie ciev a kapilár, čím sa automaticky zablokuje plný prietok krvi, živín a minerálov. Krv sa z tváre odčerpáva – odtiaľ pramení bledý vzhľad a kruhy pod očami.

Opuchnutosť

Ak si myslíte, že opuchy tváre sú spôsobené výlučne láskou k slaným jedlám a nadmerným užívaním tekutín počas noci, mýlite sa. Ďalším dôvodom je reakcia na stres. Keď sa negatívna situácia predlžuje a stres nadobudne „chronický“ status, veci vyzerajú smutne. K opuchom sa pridáva nedostatok spánku, ktorý tiež neprináša nič dobré, večná nespokojnosť so sebou samým, známky predčasného starnutia sa stávajú zjavnými – ovál tváre sa plazí smerom nadol a oči majú žalostný výraz, čím tvár získava „plačlivý“ vzhľad.

Strata tónu

Pravdepodobne ste si všimli, že v dňoch, keď sa nám nedarí, nevyzeráme tak dobre, ako by sme chceli. Naša pleť sa zdá byť menej pevná a naše oči strácajú lesk. Nie je to prekvapujúce. Počas stresu nadobličky uvoľňujú stresové hormóny: adrenalín, noradrenalín a kortizol. Na jednej strane zvyšujú krvný tlak a hladinu cukru v krvi, aby mali dostatok energie, ale na druhej strane sa toto narušenie mikrocirkulácie zákonite prejaví na pleti. Tá sa stáva pomalou, pretože vlákna spojivového tkaniva nie sú pripravené na kontrakcie s obvyklou intenzitou. Pod vplyvom týchto procesov sa začnú tvoriť vrásky na hrote nosa, slzné brázdy, ovál stráca definíciu.

Nepríjemné začervenanie

Aby sa niekto červenal – to najhoršie sa nedá vymyslieť. Môže sa dokonca vyvinúť duševná choroba erytrofóbia, keď sa začneme červenať jednoducho zo strachu z červenania. Mnohí ľudia s touto chorobou sa cítia strašne nešťastní a chorí. Hlava sa rozlieva, vystupuje pot a pociťuje sa slabosť. Vedci vedia, čo tento stav spôsobuje: v krvi je veľa kortizolu a zápalových neurotransmiterov, čo je veľmi podobné stavu pri infekciách.

Citlivosť kože

Ďalšia nepríjemnosť zo stresu – zvýšená citlivosť a suchosť pokožky. Na pozadí obáv sa tento problém stáva rozsiahlym, ale akonáhle nepríjemné faktory-vyvolávače zmiznú, pokožka sa normalizuje.

KOZMETICKÉ POSTUPY A STRES

Mnohé ženy sa pod vplyvom stresu rozhodnú radikálne zmeniť svoj život a napríklad podstúpiť prvý vážny kozmetický zákrok. Pozor, neunáhlite sa! Je známe, že stres brzdí proces regenerácie buniek a oslabuje imunitný systém. Proces hojenia sa oneskoruje a môžu vzniknúť nežiaduce následky. Najlepšie je zamerať sa na procedúry spojené s príjemnými hmatovými pocitmi, ako je masáž v akejkoľvek forme: tváre, chrbta, šije, celková masáž.

Exit mobile version