Sezónna afektívna porucha (SAD) je typ depresie, ktorá sa vyskytuje v určitých ročných obdobiach. A v poslednom čase ju zažíva čoraz viac ľudí. Povieme vám, prečo k nej dochádza, ako rozoznať ATS od iných psychických problémov a ako si ľahko a rýchlo pomôcť.

Najčastejšou formou sezónnej afektívnej poruchy je zimná forma (od októbra do apríla), letná forma (od mája do septembra) je menej častá. A zatiaľ čo kedysi ATS postihovala ľudí so špeciálnymi psychologickými vlastnosťami, v súčasnosti podľa psychologičky Larisy Surkovej postihuje takmer každého.
„V prvom rade to súvisí s kovidom. Väčšine z nás spôsobil veľké utrpenie v mozgu a jeho cievach. Preto sa aj u detí, žiaľ, prejavujú príznaky ATS,“ vysvetľuje odborník.
Práve cievne problémy sú najčastejšou príčinou ATS. Patria k nim aj vlastnosti nervového systému a jeho pohyblivosti, nedostatok slnečného žiarenia, únava organizmu z dlhej zimy (ak hovoríme o zimnej forme poruchy), zmeny atmosférického tlaku.
Psychológ dodáva: Sezónnu frustráciu od zlej nálady môžete rozlíšiť pozorným pozorovaním seba samého. „Jedna vec je mať zlý deň a mať kvôli nemu zlú náladu. Iná vec je mať zlý mesiac, byť zo všetkého podráždený, nemať energiu, cítiť sa bezdôvodne nahnevaný na seba a ľudí a mať netypické myšlienky. To je niečo, čo sa stáva každý rok. Ak máte pochybnosti, vždy je lepšie navštíviť odborníka,“ hovorí Surková.
Príznaky ATS môžu zahŕňať:
- ťažký emocionálny stav počas najmenej dvoch týždňov;
- Zlá nálada, ktorá je nezávislá od okolností;
- zníženú alebo žiadnu chuť robiť veci, ktoré boli predtým príjemné;
- únava, znížená schopnosť pracovať;
- bezdôvodné pocity viny;
- problémy so sebaúctou;
- zvýšená úzkosť;
- neschopnosť sústrediť sa;
- iracionálna podráždenosť;
- myšlienky na smrť;
- neobvyklé výkyvy hmotnosti;
- nespavosť alebo zaspávanie;
- nedostatok sexuálneho apetítu;
- sladká chuť v ústach.
Svoj stav sa môžete pokúsiť zmierniť sami. To radí Larisa Surková:
- Nezneužívajte rýchle sacharidy. Ovplyvňujú určité neurotransmitery, vďaka ktorým sa cítime šťastnejší, ale je to len ilúzia radosti. Okrem toho, práve na prázdny žalúdok ľudia tvoria najčastejšie!
- Vydajte sa na prechádzku! Aj keď vonku nie je práve najkrajšie počasie.
- Vyskúšajte špeciálne slnečné lampy.
- Pretrieďte si šatník a zbavte sa neporiadku.
- Jedzte jesenné jedlá. Tekvica, granátové jablko, mandarínka, feijoa. Už len ich farba dokáže vyvolať tón!
- Pozrite si svoje vlastné alebo rodinné fotografie plné slnka.
- Vytvorte si nové nervové spojenia. Je to jednoduché! Stačí zmeniť trasu do kancelárie alebo prestavať kuchynské spotrebiče. Je to jednoduchá, ale zábavná práca s mozgom!
- Zistite svoju hladinu vitamínu D. Väčšina populácie ho má nedostatok. Opýtajte sa: možno je čas, aby ste aj vy riešili jeho nedostatok.
- Zapojte sa do spoločenských aktivít, napríklad do dobrovoľníctva.
„Okrem toho majú lekári v súčasnosti veľa možností, ako pomôcť ľuďom s ATS – patrí sem medikamentózna liečba a psychoterapia,“ uzatvára odborník.