Zdravie

Imunita závisí od stavu chrbtice

Pevná, pružná chrbtica je kľúčom k dobrej imunite. Táto myšlienka bola vyslovená čínskymi lekármi pred mnohými storočiami a dnes našla potvrdenie v rámci medicíny založenej na dôkazoch. Ako je potrebné vplývať na chrbticu, aby sa posilnil imunitný systém?

Ako si možno pamätáte z hodín anatómie, vo vnútri chrbtice sa nachádza miecha – krvotvorný orgán, jedna z hlavných zložiek imunitného systému. Čím lepšie je tento orgán zásobovaný živinami, tým lepšie sa telo dokáže brániť nebezpečenstvám: vírusom, baktériám a iným pôvodcom. Čo môže zabrániť tomu, aby miecha pracovala na plný výkon?

Dokážete uvoľniť svoj mozog?

Mozog a miecha sa nachádzajú vo vnútri dura mater, ďalšej štruktúry, ktorú príroda vytvorila na ochranu týchto dôležitých orgánov, „procesorov“ tela.

Jednou z vlastností tejto škrupiny je napätie. Ak je voľná, nie je nikde „nasilu“ fixovaná, tak ide o pružnú štruktúru, vo vnútri ktorej sú najmä miecha a likvor – likvor. Čím voľnejšie a rytmickejšie cirkuluje mozgovomiechový mok, tým lepšie je miecha vyživovaná a funguje.

Ak sú tvrdé meningy nejakým spôsobom fixované, „stiahnuté“, napríklad v dôsledku traumy alebo zakrivenia chrbtice, potom mozgomiešny mok cirkuluje inak, ako to bolo od prírody určené, a miecha môže pociťovať nepohodlie.

Nie je možné tieto vnútorné procesy precítiť, ale je v našich silách vybudovať v tele rovnováhu, v ktorej likvor cirkuluje intenzívnejšie a miecha pracuje v čo najpohodlnejších podmienkach.

Kraniosakrálna terapia

Jednou z oblastí osteopatie je „kraniosakrálna terapia“: súbor techník, ktoré pomáhajú budovať rovnováhu lebky a krížovej kosti (miesta hlavného „úponu“ dura mater) a vytvárajú rytmickú, účinnú cirkuláciu CSF. .

Osteopat vlastniaci túto techniku ​​rukami diagnostikuje stav dura, „počúva“ rytmus pohybu mozgovomiechového moku a koriguje nahromadené odchýlky.

CVIČENIA NA ROVNOVÁHU „LEBKA-RUCK“

Niektoré cvičenia je možné vykonávať nezávisle, bez pomoci osteopata. To pomôže nepriamo ovplyvniť dura mater, uvoľní oblasť krížovej kosti a prvého krčného stavca a vytvorí medzi nimi rovnováhu.

Navyše pri ich vykonávaní cítite, o koľko je telo ľahšie a voľnejšie, pri ktorom sa tieto dva dôležité body uvoľňujú. Príjemné pocity budú signálom, že nepriamo stimulujete miechu a pracujete na posilnení imunitného systému.

Žeriavový krk

Toto cvičenie je zamerané na uvoľnenie a otvorenie oblasti prvého krčného stavca.

  1. Postavte sa vzpriamene, ramená uvoľnené, ruky zakrývajúce spodnú časť brucha, kolená mäkké, mierne pokrčené.
  2. Hlava ide dopredu, krk a ramená sú uvoľnené, oblasť prvého krčného stavca je jemne stlačená.
  3. Hlava a krk sa pohybujú nadol: predstavte si, že pred vami je stena a „pohladkajte“ ju nosom.
  4. Hlava sa otáča dopredu a visí na spodnej časti krku. Pod váhou hlavy sa otvárajú medzistavcové priestory krku. Ak chcete prehĺbiť relaxáciu oblasti prvého krčného stavca, položte si otázku: čo ešte môžem relaxovať, aby som mala trochu ťažšiu hlavu?
  5. Zo siedmeho krčného stavca (základňa krku) akoby „vyráža“ celý krk, pomaly a uvoľnene, stavec po stavci. Hlava prichádza ako posledná. Všimnite si uvoľnenie a otvorenie oblasti prvého krčného stavca.

Opakujte cvičenie niekoľkokrát. Tajomstvo úspechu spočíva v minimálnej rýchlosti a maximálnej pozornosti, ktorá nasleduje od stavca k stavcu, pričom každý pohyb prehlbuje uvoľnenie krku, ramien a oblasti prvého krčného stavca.

Tigrovaný úsek

Toto je cvičenie na otvorenie oblasti krížovej kosti – spodnej časti chrbtice.

  1. Východisková poloha: nohy na úrovni ramien, chodidlá otočené dovnútra. V nohách by nemali byť žiadne bolesti ani nepohodlie.
  2. Kolená zostávajú rovné, brucho, zadok, oblasť slabín sú uvoľnené. Krížová kosť ide dozadu, ruky (na rovnováhu) idú dopredu. Držte chrbát rovno, ohnite sa.
  3. Zohnite sa, pustite hlavu, ramená a ruky, nechajte ich visieť. Zamerajte sa na oblasť krížovej kosti, všímajte si, ako rotácia chodidiel zabezpečuje rotáciu bedrových kĺbov a otvorenie, uvoľnenie celej oblasti krížovej kosti.
  4. Pokrčte kolená a zaokrúhlite chrbát a pomaly sa zdvihnite. Vašou úlohou je udržiavať uvoľnenie v krížoch, zadku a bruchu v každom momente zdvíhania. Keď sa zdvihnete, obnovte uvoľnenie chrbta a panvy, ktoré ste dosiahli v predchádzajúcej polohe.

Opakujte náklon 3-5 krát, pričom maximálnu pozornosť venujte „visiacej“ relaxačnej fáze.

Ak sa vyskytne bolesť v dolnej časti chrbta, toto cvičenie by sa malo vykonávať s podporou na stoličke.

Related posts

6 spôsobov ochrany pred Alzheimerovou chorobou

Peter

Hrôzy na vašom tanieri: 6 nebezpečných fóbií z jedla pre vaše zdravie

Peter

Ak aj vy zohrievate jedlo, rozhodne si dajte pozor na tieto pokrmy! Týchto 7 by ste opätovne zohrievať nemali…

Peter