Bežný pocit únavy, nedostatok vitality výrazne zhoršujú náladu, produktivitu a celkovo kvalitu života. Lekár identifikoval niekoľko dôvodov, prečo sa tak deje. A niektoré faktory sa môžu zdať neočakávané.

PRÍČINY
Priznajme si, že čím sme starší, tým sme unavenejší. Je to súčasť procesu starnutia: strácame mitochondrie – naše energetické motory – a produkujeme menej adenozíntrifosfátu (ATP), ktorý dodáva energiu bunkám v celom tele.
Situáciu môžu zhoršiť aj iné príčiny, napríklad vedľajšie účinky liekov, depresia, srdcové ochorenia a iné chronické ochorenia.
Faktory súvisiace s vekom a chorobou však nie sú jedinými príčinami straty energie. Za neustálu únavu môžu byť zodpovedné aj zdanlivo neškodné návyky. Vedci identifikovali faktory, ktoré nás môžu pripraviť o vitalitu. Poznanie nepriateľa na prvý pohľad nám môže pomôcť pochopiť, ako situáciu napraviť.
Nedostatok aktivity
S pribúdajúcim vekom prirodzene strácame svalovú hmotu. „Ak máte menej svalovej hmoty, máte menej mitochondrií a menej ATP,“ upozorňuje doktor Marcelo Campos, lekár primárnej starostlivosti v Bostone. Sedavý spôsob života tento problém ešte zhoršuje, pretože oslabuje a sťahuje svaly, čo spôsobuje ich neefektívne využívanie energie.
Fyzická aktivita posilňuje svaly, pomáha im byť efektívnejšími a ukladať ATP a pomáha zvyšovať produkciu chemických látok produkujúcich energiu v mozgu.
Lekári odporúčajú cvičiť 30 minút denne aspoň päť dní v týždni, a to cvičením strednej intenzity
V prípade potreby je možné tento čas rozložiť na viacero kratších období. A vôbec nemusíte robiť kliky do takej miery, aby ste sa zapotili. „Nech už robíte akékoľvek cvičenie, všetkým to prospeje,“ hovorí doktor Campos. – Aj keď ide o chôdzu po schodoch a prechádzku po parkovisku.“
Príliš veľa stresu
Chronický stres môže zvýšiť hladinu kortizolu, hormónu produkovaného nadobličkami. „Kortizol znižuje produkciu ATP a zvyšuje zápal, ktorý následne tiež znižuje produkciu ATP,“ vysvetľuje doktor Campos.
Existujú antistresové techniky, ktoré znižujú hladinu kortizolu: joga, meditácia všímavosti, taiči, dychové cvičenia alebo riadené vizualizácie. Aj 10 minút denne venovaných týmto praktikám môže pomôcť.
Zlá strava
Ak svoje telo správne nevyživujeme, nedostane vitamíny a minerály na produkciu dostatočného množstva ATP a my sa budeme cítiť viac unavení.
„Konzumácia príliš veľkého množstva spracovaných potravín môže zvýšiť zápal, ktorý zhoršuje tvorbu ATP a energie. A ak ste starší a vaša chuť do jedla už nie je taká ako kedysi, možno svojmu telu neposkytujete kalórie a palivo, ktoré potrebuje na správne fungovanie,“ vysvetľuje Marcelo Campos.
Ak zjete príliš veľa jedla naraz, môže to spôsobiť prudké zvýšenie hladiny cukru v krvi a viesť aj k únave
Ako situáciu napraviť? Lekári odporúčajú jesť celozrnné potraviny vrátane zeleniny, ovocia, celozrnných potravín a chudých bielkovín, ako sú ryby, kuracie mäso, orechy a semená.
Nedostatok spánku
Nedostatok spánku zvyšuje hladinu kortizolu a tiež podporuje zápal. Ak sú problémy so spánkom spôsobené apnoe – prestávkami v dýchaní – poklesy hladiny kyslíka v krvi znižujú ATP a energiu. Mali by ste sa porozprávať so svojím lekárom o základných problémoch, ktoré vás môžu pripraviť o spánok, napríklad o zdravotnom stave – spánkové apnoe alebo časté návštevy toalety – alebo o vedľajších účinkoch liekov.
Mimoriadne dôležitá je aj hygiena spánku: chodiť spať a vstávať každý deň v rovnakom čase, udržiavať v izbe chlad, ticho a nepoužívať pomôcky, ktoré stimulujú činnosť mozgu.
Nesprávny výber tekutín
Konzumácia sladkej perlivej vody môže spôsobiť nárast hladiny cukru v krvi a následný pokles, čo spôsobuje únavu. Dehydratácia tiež prispieva k únave, rovnako ako pitie nápojov s obsahom kofeínu pred spaním alebo pitie príliš veľkého množstva alkoholu, ktoré prerušuje spánok uprostred noci.
Zdraví ľudia potrebujú šesť až osem šálok tekutín denne a viac, ak sa chystajú cvičiť.
„Vyhnite sa limonádam a prestaňte piť kofeín alebo alkohol šesť až osem hodín pred spaním,“ radí doktor Campos.
Sociálna izolácia
Pravidelné nestretávanie sa s inými ľuďmi môže byť prejavom depresie, ktorá zasa súvisí s únavou.
„Sila interakcie s inými ľuďmi a zmysluplný kontakt vám môže ukázať vašu situáciu z inej perspektívy a dodať vám viac energie. Vedci v súčasnosti skúmajú mechaniku týchto procesov. Je pravdepodobné, že socializáciou produkujeme rôzne typy chemických látok v mozgu, ktoré nás robia šťastnejšími a dodávajú nám viac energie,“ hovorí doktor Campos.
Aspoň raz týždenne by ste sa mali stretnúť s rodinou, priateľmi, susedmi alebo aj novými známymi.
DÔSLEDKY
Nedostatok vitality môže viesť aj k hlbším a vážnejším následkom. Je dôležité byť na seba pozorný a včas riešiť problémy. Sú situácie, keď už regulácia spánku, jedla a pitia nestačí.
„Ak únava ovplyvňuje váš deň,“ hovorí doktor Campos, „alebo ju sprevádzajú ďalšie príznaky, ako je bolesť hlavy, svalov alebo kĺbov, horúčka, žalúdočné alebo močové problémy, je čas navštíviť lekára.