Čo môžete urobiť práve vy pre skvalitnenie životného prostredia?
O znečisťovaní životného prostredia sa hovorí dennodenne. Kvalitu životného prostredia vo výraznej miere ovplyvňujeme my ľudia a je len na nás, aby sme pomohli prírode spamätať sa. Ide predsa o našu budúcnosť, o budúcnosť našich detí! Ak sa pýtate, čo by ste práve vy mohli urobiť pre životné prostredie, skúste začať napríklad takto.
Začnete šetriť pitnú vodu
Aj keď Slovensko ako krajina má dostatok zdrojov pitnej vody, situácia sa môže v krátkej dobe zmeniť. Klíma sa mení a o pár rokov to tak už nemusí byť. Ak vám záleží na kvalite životného prostredia, začnite tým, že budete šetriť pitnú vodu. Pri umývaní riadov nemajte stále pustenú vodu, majte zabezpečené šetrné splachovanie na vašom WC, zhromažďujte dažďovú vodu do podzemných záhradných nádrží na dažďovú vodu. Pitná voda je vzácnosť, ktorá tu o pár rokov nemusí byť. Neplytvajme ňou a snažme sa robiť všetko preto, aby sme ju šetrili. Niekedy môže pitnú vodu nahradiť úžitková voda – napríklad na polievanie záhrady, umývanie auta a pod.
Nevypúšťajte fekálie do pôdy
Ak bývate v rodinnom dome a nie ste napojený na kanalizáciu, priznajte sa, aj vy ste niekedy vypúšťali fekálie zo žumpy do rieky/ potoka, alebo len tak do trávnika? Síce ste nemuseli každú chvíľu volať žumpárom, aby vám odčerpali a vyviezli fekálie, ale znečisťovali ste podzemné vody a v podstate aj svoje zdravie. Fekálie postupne prenikali cez pôdu do zdrojov pitnej vody a ohrozovali zdravie všetkých obyvateľov okolia.
Nevypúšťajte fekálie do pôdy – ohrozujete aj svoje zdravie. Radšej klasickú žumpu vymeňte za betónovú dvojkomorovú žumpu. Ak ste z okolia Trebišova, radšej si nájdite obchod so žumpami v Trebišove. Zbytočne by ste platili za dovoz, ak by ste si vybrali firmu z druhého konca republiky.
Trieďte odpad
Plasty, kovy, papier – aj vy toto hádžete do jedného kontajnera? Prestaňte s tým čo najskôr. Ak chcete pomôcť prírode, trieďte odpad a snažte sa minimalizovať počet plastových nádob v domácnosti. Príroda je zahltená množstvom plastových tašiek, sáčkov, nádob.
Ak ste si kúpili napríklad nové kvalitnejšie rustikálne krbové náradie a staré plánujete vyhodiť, viete, kam toto staré nefunkčné zahodiť? Čítajte dôkladne, čo do ktorého kontajnera patrí.
Prispejte aj vy k skvalitneniu životného prostredia a motivujte k triedeniu odpadu aj svojich príbuzných. Pomôžete tým prírode a tá našu pomoc potrebuje!