Zdravie

Bolesť hlavy, zápal pľúc, rakovina: nebezpečenstvo smogu

Moskvu a jej predmestia opäť zahalil „dymový“ smog. Lesné požiare v Riazanskej oblasti spôsobili zápach horenia a silné znečistenie ovzdušia. Aké sú dôsledky pobytu v takomto ovzduší?

Tí, ktorí si pamätajú leto 2010 v Moskve, zažívajú deja vu. Odborníci pripomínajú nárast úmrtnosti na kardiovaskulárne ochorenia pred 12 rokmi. Čoho by sme sa mali obávať teraz a kto je ohrozený?

PRODUKTY SPAĽOVANIA

Dnešný smog v metropole zahŕňa priemyselný odpad aj produkty spaľovania. Tento vzduch dýchame a jeho častice napádajú sliznicu priedušnice, priedušiek a pľúcneho tkaniva. V dýchacom systéme pociťujeme podráždenie a môže sa začať zápalový proces. Ten sa prejavuje pocitom nepohodlia v hrdle, kašľom, upchatím nosa a slzením a u niektorých ľudí aj dýchavičnosťou. Mnohí ľudia môžu pociťovať aj bolesti hlavy.

SPALOVACÍ PLYN

Pri lesných požiaroch sa uvoľňuje veľké množstvo oxidu uhoľnatého. Je bez chuti, farby a zápachu a mimoriadne škodlivý pre zdravie. Oxid uhoľnatý (oxid uhoľnatý) blokuje prenos kyslíka do buniek tkanív. „Vyvoláva hypoxiu – teda hladovanie orgánov a tkanív po kyslíku,“ vysvetľuje všeobecná lekárka Viktorija Šelestjuková.

Oxid uhoľnatý tiež „zasahuje“ do oxidačných reakcií, čo narúša biochemickú rovnováhu v tkanivách. V snahe nasýtiť ich kyslíkom začne srdce pumpovať krv rýchlejšie, zvyšuje sa počet úderov srdca za minútu – vzniká tachykardia.

RIZIKOVÉ SKUPINY

Rizikoví sú starší ľudia, deti a tí, ktorí už trpia chronickými ochoreniami srdca a pľúc, alergiami a astmou. Vzhľadom na to, že mnohí z nás nedávno ochoreli na kovid, ktorý sám o sebe „zasahuje“ dýchací systém, môže byť smogom postihnutých pomerne veľa ľudí. Vzduch, ktorý je kontaminovaný produktmi spaľovania, môže spôsobiť alergie alebo astmatické záchvaty.

DLHODOBÉ VYSTAVENIE

Smog a smog sa, žiaľ, v hlavnom meste a jeho okolí nevyskytujú len jeden deň. To znamená, že hovoríme o relatívne dlhodobej expozícii. A tá predstavuje ešte väčšie nebezpečenstvo.

„Vzhľadom na karcinogénny účinok smogu môže jeho dlhodobé vystavenie viesť k rakovine pľúc,“ varuje Valeria Shelestyuk.

„Smog má kumulatívny účinok. Najkatastrofálnejším dôsledkom dlhodobého pôsobenia smogu je nárast počtu prípadov rakoviny,“ hovorí lekárka Sofia Maliková.

Pravidelné vdychovanie znečisteného vzduchu zvyšuje aj riziko vzniku infekcií horných a dolných dýchacích ciest. Toxické účinky smogových častíc oslabujú ochranné funkcie slizníc a ľudia častejšie ochorejú na faryngitídu, laryngitídu, tracheitídu, SARS, bronchitídu alebo pneumóniu.

Related posts

Kedy je zabúdanie normálne a dokonca dobré pre funkciu mozgu

Peter

Otužovanie: pozostatok sovietskej minulosti alebo najdostupnejšie kúpele?

Peter

Ako žiť s chronickou bolesťou: 9 tipov

Peter