Zdravie

ČO ROBIŤ V PRÍPADE VYSOKÉHO TLAKU

Vysoký krvný tlak je jednou z najčastejších patologických situácií, ktoré môžu viesť k prudkému zhoršeniu zdravotného stavu až k mozgovej príhode a smrti. Ochorenie sprevádza neustále zvyšovanie krvného tlaku, zhoršovanie celkového zdravotného stavu, bolesti hlavy a ďalšie príznaky.

Podľa noriem WHO je prijateľný rozsah systolického (horného) tlaku 91 – 139 mm Hg a diastolického (dolného) tlaku 61 – 89 mm Hg. Ak je váš krvný tlak vyšší, trpíte vysokým krvným tlakom. Je potrebné si uvedomiť, že norma krvného tlaku je u každého pacienta individuálna.

PRÍZNAKY VYSOKÉHO KRVNÉHO TLAKU

Väčšina ľudí s vysokým krvným tlakom si tento problém neuvedomuje. V niektorých prípadoch je vysoký krvný tlak bezpríznakový, ale často ho sprevádza celá škála špecifických príznakov, ktoré vám umožnia identifikovať problém sami. Tlak nad 200-110 je pre človeka kritický a predstavuje vážne ohrozenie jeho života.

Hlavné príznaky vysokého krvného tlaku:

Závraty (točenie hlavy) a bolesť hlavy s pulzujúcimi spánkami;
Tachykardia (zrýchlený tep srdca);
Celková slabosť, hučanie v ušiach, nevoľnosť;
Znížená ostrosť videnia (rozmazaný obraz), stmavnutie očí;
Návaly horúčavy, sčervenanie kože na tvári, pričom prsty na horných a dolných končatinách sú studené;
Nadmerné potenie, pocit vnútornej úzkosti.
V závislosti od úrovne vysokého krvného tlaku, ako aj od individuálnych vlastností organizmu konkrétneho človeka sa môžu príznaky líšiť. Ak spozorujete vyššie uvedené príznaky, mali by ste si zmerať krvný tlak, a ak je výrazne vyšší ako normálny, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom.

VYSOKÝ TLAK: ČO ROBIŤ?

Ak krvný tlak prekročí normálny rozsah, je potrebné ho čo najskôr znížiť na normálne hodnoty, inak hrozí vysoké riziko hypertenznej krízy, ktorá si vyžaduje neodkladnú lekársku starostlivosť.

Najskôr musíte zaujať horizontálnu polohu – ľahnúť si na posteľ a položiť si hlavu na vysoký vankúš a zabezpečiť dobré vetranie (miestnosť by mala byť chladná).

Ak zvýšenie tlaku nie je príliš veľké, človek ho môže normalizovať sám – dá sa to urobiť „ľudovými metódami“ aj pomocou liekov. V prípade výrazného zvýšenia užite lieky na zníženie krvného tlaku (na odporúčanie lekára: tiazidové diuretiká, ACE inhibítory, sulfonamidy, betablokátory, blokátory vápnikových kanálov alebo sartany) a zavolajte záchranku.

Kroky na pomoc doma pri vysokom krvnom tlaku:

Pripravte si horúci kúpeľ alebo umývadlo s vodou – vložte do neho nohy na maximálne 15 minút – rozšíri to cievy a zníži tlak;
Vezmite si horčicové náplasti a nalepte si ich na lýtka nôh a na zátylok – procedúra by nemala trvať dlhšie ako 15 minút;
Používajte octové obklady na nohy. Uterák namočený v octovom roztoku by sa mal prikladať na nohy najviac na 15 – 20 minút;
Aplikujte dychové cvičenia: trikrát sa pomaly nadýchnite ústami a vydýchnite nosom, potom naopak – trikrát sa nadýchnite nosom a trikrát vydýchnite ústami.
Je veľmi dôležité, aby znižovanie tlaku bolo postupné – prudké zníženie liekov môže viesť k zhoršeniu celkového stavu, ale niekedy je nevyhnutné, napríklad počas hypertenznej krízy.

Ak trpíte vysokým krvným tlakom, odporúčame vám vopred sa poradiť s lekárom. Ten vykoná komplexnú diagnostiku organizmu, určí presnú príčinu hypertenzie a predpíše liečbu. Poskytne tiež odporúčania, ako znížiť krvný tlak doma, pričom zohľadní individuálne vlastnosti vášho organizmu.

ZDROJ: impuls24.com

Related posts

Čo môžete urobiť práve vy pre skvalitnenie životného prostredia?

Peter

Prečo sa nám robí zle v taxíku, ale nie vo vlastnom aute: 4 dôvody

Peter

Ovčie kiahne (varicella): príznaky, liečba, prevencia

Peter