Zdravie

Ako zlepšiť funkciu mozgu: vedci pomenovali jednoduchý spôsob

Používate masku na spanie? Ukázalo sa, že má významný vplyv na naše kognitívne schopnosti. Povieme vám, ako presne.

Psychológovia z Cardiffskej univerzity (Veľká Británia) zistili, že taká jednoduchá činnosť, akou je ochrana očí pred svetlom počas spánku, môže výrazne zlepšiť kognitívne funkcie na druhý deň, a ich článok bol uverejnený v časopise Sleep.

Mnohé štúdie ukazujú, že kvalitný spánok je nevyhnutný pre zdravie organizmu vo všeobecnosti a najmä mozgu. Sme prirodzene naprogramovaní na spánok v tme, pretože rytmus bdenia a spánku je regulovaný prirodzenými cyklami svetla a tmy – ranné slnečné svetlo na sietnici signalizuje mozgu, aby sa zobudil, zatiaľ čo pri západe slnka sa ponáhľame spať.

Slnko však nie je jediným zdrojom svetla, ktorý môže rušiť spánok. Pouličné osvetlenie prúdiace do spálne, podsvietenie elektrických spotrebičov v miestnosti, modrá žiara obrazoviek elektronických zariadení – sietnica reaguje na všetky tieto svetelné podnety, aj keď sú slabé, v dôsledku čoho nemáte dostatok spánku a váš mozog sa snaží zvládnuť svoje funkcie.

Aby vedci otestovali, ako maska na spanie, ktorá blokuje vonkajšie svetlo, ovplyvňuje mozog, uskutočnili dva experimenty. Prvého sa zúčastnilo 89 ľudí vo veku od 18 do 35 rokov. Najprv účastníci spali bez spánkových masiek päť nocí a potom boli dva dni testovaní na kognitívne funkcie. Potom strávili ďalších päť nocí s maskami a opäť boli testovaní.

Zistilo sa, že po spánku v maske sa výrazne zlepšila epizodická pamäť účastníkov, ako aj ich schopnosť udržať trvalú koncentráciu pozornosti.

Druhý experiment potvrdil výsledky prvého experimentu. Dve noci strávilo 33 účastníkov v bežných spánkových maskách a ďalšie dve noci v maskách, ktoré mali vyrezanú časť zakrývajúcu oči. Počas celej noci sa v miestnostiach, kde účastníci spali, merala úroveň svetla. Výskumníci tiež monitorovali spánkové fázy účastníkov pomocou elektroencefalografie.

Zistili, že ráno po spánku so zatvorenými očami sa kognitívne funkcie ľudí zlepšili a že to súviselo s dlhšou fázou spánku s pomalými vlnami. Predpokladá sa, že táto fáza spánku je potrebná na obnovenie klesajúcej schopnosti mozgu kódovať nové informácie počas dňa.

Maskovaný spánok je podľa vedcov jednoduchý, dostupný a účinný spôsob, ako zlepšiť svoje kognitívne funkcie.

Related posts

5 nebezpečných dôsledkov každodenného používania antiperspirantu

Peter

Zdravie žien: kultúra návštevy gynekológa

Peter

6 tipov lekára, ktoré vám skutočne pomôžu, keď vás škriabe v krku

Peter