Domácnosť

Ako správne prať oblečenie: tieto tipy predĺžia jeho životnosť

Pranie oblečenia je zložitejší proces, než sa na prvý pohľad môže zdať. Ak chcete, aby vaše oblečenie vyzeralo úhľadne, musíte vedieť, ako sa oň správne starať. Tu je niekoľko užitočných tipov, ktoré vám pomôžu udržať oblečenie v dobrom stave.

Ako správne prať oblečenie, aby bolo v dobrom stave:

Nenechávajte mokré oblečenie dlho v práčke;
farebné tkaniny perte ručne;
Nemiešajte farebné a biele oblečenie v jednej práčke,
pred praním vytočte tmavé tkaniny;
Nepoužívajte maximálny prací cyklus pre džínsy;
Dodržiavajte odporúčania uvedené na visačke;
Vyberte správny režim prania;
Žlté škvrny v podpazuší možno odstrániť pomocou jedlej sódy a citrónovej šťavy;
Na bielenie oblečenia použite jedlú sódu namiesto bielidla, ktoré ničí vlákna oblečenia;
Vyberte správny prací prostriedok: na ručné pranie, na jemné tkaniny, na farebné a čierne tkaniny atď;
Nezabudnite skontrolovať vrecká;
Čistite práčku každých šesť mesiacov.

Pravidlá prania oblečenia v práčke

Existujú určité pravidlá, ktoré pomôžu vášmu oblečeniu vydržať dlhšie, neopotrebovať sa a práčka bude fungovať perfektne.

Po prvé, musíte si vybrať správny prací prášok. Pri jeho výbere sa nemusíte riadiť len cenou, pretože medzi drahým a lacným pracím prostriedkom nie je veľký rozdiel. Ak máte automatickú práčku, musíte vziať prášok označený ako „automatický“.

Pri praní v práčke nezabudnite do vody pridať zmäkčovač, pretože vďaka nemu bude bielizeň oveľa mäkšia a jemnejšia a látka sa bude oveľa ľahšie žehliť. Vďaka zmäkčovačom tkanín si vaša bielizeň oveľa dlhšie zachová svoj pôvodný vzhľad a vyzerá upravenejšie.

Ako správne prať bavlnu

Výrobky z hrubej bavlnenej tkaniny možno prať pri teplotách do 95 °C, ale je lepšie nepoužívať často horúcu vodu, inak sa vlákna tkaniny rýchlo rozpadnú a na vašom obľúbenom tričku sa objaví diera. Biele oblečenie môžete prať pri teplote do 65 °C a pre farebné predmety je vhodná teplota 30 až 40 °C (pri praní v horúcej vode môže oblečenie vyblednúť). Optimálna rýchlosť odstreďovania by mala byť do 800 otáčok za minútu.

Farebné a biele položky perte oddelene. Pred vložením oblečenia do práčky skontrolujte, či nie je vyblednuté. Na tento účel navlhčite roh alebo vnútorný šev tkaniny mydlovou vodou a prejdite po ňom suchým bavlneným tampónom. Ak zanechá výraznú farebnú stopu, je lepšie prať predmet ručne.

Pred praním oblečenia so škvrnami ho namočte do teplej vody s odstraňovačom škvŕn. Farebné predmety je lepšie nenamáčať dlhší čas, inak tkanina stratí svoj jas.

Ako sušiť bavlnené výrobky

Po vypraní odev pretrepte, aby sa vyhladili záhyby, a potom ho zaveste na šnúru na bielizeň alebo do sušičky. Predmety z hrubej bavlny môžete poslať do sušičky: tak bude váš obľúbený froté župan mäkký aj bez klimatizácie.

Pletené bavlnené výrobky by sa mali sušiť na rovnom povrchu – napríklad na šnúre na bielizeň prikrytej uterákom. V opačnom prípade môže výrobok stratiť svoj tvar.

Bavlnené oblečenie nesušte nadmerne, inak vás unaví žehlenie záhybov na tkanine. Ak sa odev predsa len vysuší, pred žehlením ho pokropte vodou. Bavlnu môžete žehliť pri vysokej teplote s parou.

Ako prať bundy

Najprv skontrolujte informácie na štítku: vaša páperová bunda môže byť vhodná len na chemické čistenie. Ak sa dá prať, odopnite kapucňu a odstráňte kožušinu. Skontrolujte, či nie sú vo vreckách alebo podšívke diery, inak budete musieť po vypraní náplň z práčky vybrať.

Zapnite páperovú bundu na zips a gombíky, otočte ju naruby a vložte ju do práčky s niekoľkými pracími guľôčkami. Namiesto toho môžete použiť tenisové loptičky. Tie zabránia zhlukovaniu výplne.

Použite tekutý prášok, pretože ten bežný sa ťažšie pláka a zanecháva na tkanine škvrny. Púzdrovú bundu perte pri teplote nepresahujúcej 30 °C s prídavným plákaním a odstreďovanie nastavte na 600 otáčok za minútu.

Ako vysušiť páperovú bundu

Po vypraní rozopnite uzávery a otočte spodnú bundu na prednú stranu. Môžete ju sušiť na ramenách, ale aj tak musíte bundu z času na čas pretrepať, aby sa náplň nadýchala.

Ak je v byte chladno, bunda s prírodným páperím sa bude dlho sušiť a výplň sa začne potiť. V tomto prípade bude vhodné sušenie v sušičke: bundu možno sušiť pri minimálnej teplote. Predtým ju vyžmýkajte ručne alebo v práčovni, aby z páperovej bundy nekvapkala voda.

Ako prať vlnené oblečenie

Vlnené oblečenie je rozmarné na starostlivosť: ak vyperiete svoj obľúbený sveter vo veľmi horúcej vode, zmenší sa o niekoľko veľkostí a je nepravdepodobné, že sa vám podarí obnoviť jeho pôvodný vzhľad. Pri niektorých veciach je pranie úplne kontraindikované – napríklad kašmírový kabát je najlepšie čistiť chemicky, inak sa s ním môžete hneď rozlúčiť.

Vlnené oblečenie by sa malo prať v jemnom režime tak, aby teplota vody nepresiahla 30 °C. Takéto veci môžete v práčke odstreďovať len pri minimálnych otáčkach.

Namiesto pracieho prostriedku je lepšie použiť špeciálne jemné prípravky: šetrne odstránia nečistoty a zmäkčia vlákna, takže oblečenie nepichá. V krajnom prípade postačí jemný šampón, ale budete musieť pridať cyklus mierneho plákania.

Ako sušiť vlnené oblečenie

Po vypraní vlnené odevy nekrúťte ručne: hrubé zaobchádzanie spôsobí, že stratia svoj tvar. Ak chcete odstrániť prebytočnú vodu, položte sveter na čistý froté uterák, zrolujte ho a zviňte. Uterák absorbuje vodu a sveter po tomto postupe rýchlejšie uschne.

Aby ste zabránili roztiahnutiu vlnených predmetov, sušte ich na vodorovnom povrchu. Môžete použiť sušičku, ale uistite sa, že je nastavená na vhodný režim. Ak je obrázok sušičky na štítku odevu preškrtnutý, tento spôsob sušenia radšej nepoužívajte: odev sa môže pokryť žmolkami alebo zmenšiť veľkosť. Vlna má tendenciu absorbovať pachy, preto by sa veci mali sušiť v dobre vetranej miestnosti, mimo kuchyne.

Lepšie je žehliť pri minimálnej teplote, pričom oblečenie otočte naruby. Aby ste sa vyhli lesklým stopám na tkanine, je lepšie žehliť ju cez vlhkú gázu a jemne prikladať žehličku.

Ako prať džínsy

Džínsy možno prať pri teplotách do 40 °C. Aby ste zabránili ich vyblednutiu, je lepšie použiť tekutý prací prostriedok na farebné predmety. Rýchlosť odstreďovania je možné nastaviť na 600 otáčok za minútu a 800 otáčok za minútu je vhodných aj pre husté tkaniny.

Ak sú džínsy špinavé, pred praním ich na pol hodiny namočte do teplej vody a pridajte špeciálny prací prostriedok. Znečistené miesta jemne pretrite a vložte ich do práčky. Nenechávajte džínsy v mise s vodou celý deň: hrozí, že látka vybledne a na kovaní sa objaví hrdza.

Pred vložením odevu do práčky zapnite zips a gombík, otočte ho a uistite sa, že vo vreckách nič nie je. Nové džínsy môžu spočiatku vyblednúť, preto je lepšie ich prať oddelene od ostatných vecí.

Ako vysušiť džínsy

Je lepšie sušiť ich vertikálne, zavesené za pás. Džínsy si vopred narovnajte, aby ste zabránili ich pokrčeniu. Džínsy nie sú príliš vrtošivé, takže takéto veci môžete poslať do sušičky.

Malý životný hack: ak sú vaše nohavice príliš krátke, existuje spôsob, ako ich dĺžku mierne zväčšiť. Stúpnite si na spodný okraj mokrých džínsov, vezmite do rúk pás a jemne ho vytiahnite. Postup niekoľkokrát zopakujte a potom ich zaveste, aby uschli.

Skinny džínsy nie je potrebné po vypraní vôbec žehliť, dobre sa na tele vyrovnajú. Rovné a rozšírené modely je lepšie žehliť z opačnej strany v režime bavlna.

Ako prať syntetické materiály

Syntetické tkaniny sa odporúča prať v práčke v jemnom cykle. Predmety vyrobené z imitácie hodvábu by sa mali vkladať do pracích vrecúšok, aby sa zabránilo ich napučaniu. Vhodná teplota je 30 – 40 °C a maximálna rýchlosť odstreďovania je 600 otáčok za minútu. Do prášku môžete pridať antistatický zmäkčovač tkanín: tak sa vám oblečenie nebude lepiť na telo a spôsobovať elektrické šoky.

Flísové predmety perte s tekutým práškom a nevyžmýkajte ich ani v práčke, ani ručne. Vodu nechajte odtiecť a oblečenie zaveste, aby uschlo. Rýchlo uschne aj bez predchádzajúceho žmýkania.

Membránové odevy, ako sú bundy a lyžiarske nohavice, možno prať v práčke, ale treba s nimi zaobchádzať opatrne. Nastavte práčku na jemný cyklus s minimálnym cyklom odstreďovania a používajte len pracie prostriedky, ktoré sú vhodné pre membránové tkaniny.

Ako sušiť syntetiku

Syntetické košele a blúzky zaveste na šnúru na bielizeň, zatiaľ čo svetre a vesty by sa mali sušiť vodorovne, aby si zachovali svoj tvar. Syntetické odevy môžete poslať do bubnovej sušičky, ale uistite sa, že má vhodný režim. Takéto tkaniny sa boja horúcej vody a vzduchu.

Syntetiku žehlite pri minimálnej teplote, inak sa môže látka roztopiť. Lepšie je žehliť veci z opačnej strany a len cez gázu – možno ju mierne navlhčiť, aby sa rýchlejšie vyhladili záhyby.

Ako prať hodváb

Prírodný hodváb je ďalšia vrtošivá tkanina, preto je lepšie prať takéto oblečenie v ruke. Zabudnite na bielidlá a drsné odstraňovače škvŕn, pretože môžu veci zničiť. Na pranie je lepšie používať špeciálne gély na jemné tkaniny alebo bežný šampón.

Hodváb potrebuje teplotu do 40 °C. Oblečenie namáčajte maximálne 15 minút a perte ho jemne, netrite ho zo všetkých síl a tkaninu nevyťahujte. Oblečenie dôkladne opláchnite, aby na ňom po vysušení nevznikli škvrny. Odporúča sa opláchnuť niekoľkokrát a postupne znižovať teplotu vody.

Ako sušiť hodvábne oblečenie

Hodváb by sa nemal krútiť: mokrú tkaninu môžete ľahko poškodiť. Jemne ju vyžmýkajte a nechajte odkvapkať, potom ju vysušte froté uterákom.

Tkaninu sušte aj vo vodorovnej polohe. Môžete použiť šnúru na bielizeň alebo povraz, ale v tomto prípade musíte pod predmet položiť vrstvu hrubej látky (aspoň froté uterák). Nie je žiaduce používať štipce na bielizeň, pretože zanechávajú stopy.

Hodvábne oblečenie žehlite pri najnižšej teplote z rubovej strany. Nežehlite parou ani vodou v spreji: mohli by sa objaviť škvrny a fľaky. Ak sa ich chcete zbaviť, budete musieť predmet znovu vyprať a vysušiť. Po vyžehlení nechajte výrobok trochu vychladnúť, inak sa na ňom opäť objavia záhyby.

Ako prať ľan

Nefarebnú bielizeň možno prať pri bežných teplotách do 90 °C a farebné predmety pri nižších teplotách – 30-40 °C. Takéto predmety sa môžu odstreďovať pri 600 otáčkach za minútu, ale nevyžmýkajte ich ručne: mohli by ste to prehnať a tkaninu natiahnuť alebo roztrhnúť.

Bieliace prostriedky s obsahom chlóru nie sú pre bielizeň vhodné. Ak potrebujete odstrániť odolnú škvrnu, použite kyslíkové prípravky. Pred praním odev namočte a použite cyklus extra plákania.

Ak má ľanový odev výšivku, radšej neriskujte a perte ho ručne, aby nevybledol. Je zbytočné miesto dlho namáčať a dôkladne trieť, pretože môžete zničiť odev.

Ako sušiť ľanové oblečenie

Aby ste zabránili vyblednutiu ľanového oblečenia, sušte ho v čiastočnom tieni, nie na otvorenom slnku. Takisto nečakajte, kým tkanina uschne. Ľahšie sa žehlí bielizeň, keď je mierne vlhká.

Na žehlenie je vhodná rovnaká teplota ako pri bavlne. Svetlé oblečenie by sa malo žehliť na prednej strane a tmavé oblečenie by sa malo žehliť na odvrátenej strane, inak sa na ňom vytvoria matné pruhy. Výšivky by sa tiež mali žehliť na nesprávnej strane, aby nestratili objem.

ZDROJ: meta.ua

Related posts

Vytvorte si dobré podmienky na home office

Peter

Máte malú obývačku a potrebujete ju opticky zväčšiť? Nechajte si poradiť od nás

Peter

Ako si mám vybrať žiarovku pre svoju domácnosť?

Peter