Zdravie

Menštruačné poruchy: ich typy a hlavné príčiny

Takmer každá žena sa aspoň raz v živote stretla s menštruačnými problémami. Prečo sa vyskytujú a čo robiť? Vysvetľuje gynekológ.

Málokto vie, že pravidelnosť menštruačného cyklu závisí od správneho fungovania viacerých orgánov v ženskom tele – od mozgu až po maternicu. Napríklad mozgová kôra reaguje na vonkajšie a vnútorné faktory produkciou chemických látok (neurotransmiterov), ktoré signalizujú ostatným orgánom produkciu určitých hormónov. Preto sú menštruačné poruchy najčastejšie spojené s poruchami hormonálneho systému a sú vyvolané faktormi, ako napr:

  • Všeobecné zdravotné podmienky. Na cyklus môžu mať vplyv nielen reprodukčné problémy (mimomaternicové tehotenstvo, myóm maternice, endometrióza, polycystické vaječníky), ale aj infekčné ochorenia, poruchy centrálneho nervového systému, ochorenia pečene a obličiek, nízka telesná hmotnosť (pod 46 kg) alebo naopak obezita.
  • Užívanie liekov, ako sú trankvilizéry, antidepresíva, antikonvulzíva a lieky na riedenie krvi.
  • Vonkajšie faktory: časté alebo dlhotrvajúce stresové zážitky, náhle zmeny klímy, zlá strava, nedostatok primeraného spánku.

ÚČINKY MENŠTRUAČNÝCH PORÚCH


Môže to znieť nezvyčajne, ale poruchy menštruácie nie sú vždy patologické. Napríklad v období dospievania nemusí byť cyklus ešte stabilný a rok a pol po prvej menštruácii môže mať dievča nepravidelnú menštruáciu. Ženy po 50. roku života, keď sa objavujú prvé príznaky menopauzy, môžu tiež pociťovať nepravidelnosti menštruačného cyklu vo svojom rozvrhu, ako aj tie, ktoré nedávno porodili.

V iných prípadoch však nepravidelnosť menštruácie môže viesť k neplodnosti, predčasnej menopauze a vzniku ochorení závislých od hormónov. Ukazuje sa, že hormonálna nerovnováha je príčinou aj dôsledkom menštruačných porúch.

Okrem toho majú poruchy menštruácie negatívny vplyv na celkový zdravotný stav ženy a ovplyvňujú kvalitu jej života. Napríklad veľká strata krvi počas menštruácie vedie k anémii z nedostatku železa a bolestivá menštruácia vedie k zníženej pracovnej schopnosti a depresii.

V súčasnosti je k dispozícii mnoho liečebných metód. Jednou z najúčinnejších a najbezpečnejších je používanie kombinovanej perorálnej antikoncepcie. Takáto liečba sa široko používa na celom svete nielen na ochranu pred neželaným tehotenstvom, ale aj na terapeutické a profylaktické účely: lieky pomáhajú stabilizovať menštruačný cyklus, odstrániť bolestivý syndróm, vyrovnať hormonálne pozadie.

KEDY UPOZORNIŤ?

  • Gynekológa je potrebné konzultovať v nasledujúcich prípadoch:
  • Dievča staršie ako 15 rokov ešte nemalo prvé menštruačné krvácanie
  • Nemala menštruáciu rok a pol po prvom krvácaní.
  • Nepravidelnosti v dĺžke cyklu (normálna dĺžka je 24 až 28 dní) a menštruačného krvácania (malo by trvať 2 až 8 dní)
  • Sťažnosti na panvové bolesti (aj počas ovulácie).
  • Krvácanie, špinenie pred a po menštruácii, v polovici cyklu.
  • Silná menštruácia (pacientka použije viac ako 8 tampónov v jednom cykle (balenie obsahuje dve kvapky).

Ako obhajca zdravia vždy radím ženám, aby nečakať na objavenie sa príznakov, ale aby pravidelne navštevovali gynekológa na preventívnu prehliadku. Včasná návšteva gynekológa pomôže zachovať zdravie žien a predísť nežiaducim následkom.

Related posts

Varikóza: príčiny, metódy prevencie a liečby

Peter

Nový podtyp depresie, ktorý sa nedá liečiť liekmi – ako ho rozpoznať

Peter

POZOR! Pátranie po rakovine: Títo Slováci dostanú nečakanú pozvánku!

Peter