Zdravie

Energetické nápoje: „Výhody a nevýhody. Lekár vysvetľuje, ako tieto nápoje ovplyvňujú zdravie

Energetické nápoje sú propagované ako produkty na boj proti únave, ktoré vám pomáhajú žiť aktívnym životným štýlom a stimulujú vašu myseľ.
Ale je to naozaj tak, opýtali sme sa lekára.
Energetické nápoje sú vo svete už pomerne dobre známe, hoci ich zložky sa už dlho používajú na stimuláciu nervového systému. Výrobcovia stále vyrábajú ďalšie a ďalšie nové druhy týchto nápojov.

Za zmienku stojí, že energetické nápoje sú oficiálne zakázané vo Francúzsku, Dánsku a Nórsku. V týchto krajinách ich možno nájsť len v lekárňach, pretože sa považujú za lieky a ich dávkovanie je veľmi prísne. Smrteľná dávka 10 gramov kofeínu pre človeka je podľa lekárov približne 150 plechoviek tohto nápoja.

Obličky povedali: „dosť“

  • „Každý deň som v práci vypila fľašu alebo dve energetických nápojov,“ hovorí Natalia z Ternopolu. – „Bolo to pre mňa ako káva.

Žena tuší, že telo si na energetické nápoje veľmi zvykne.

  • „Ale jedného zlého dňa mi obličky povedali ‚dosť‘ a potom som sa dlho liečila,“ hovorí Natalia. „Teraz som si niekoľkokrát vybrala fľašu energetického nápoja v obchode, ale nápis ‚neodporúča sa tehotným a dojčiacim ženám‘ ma prinútil odložiť ju, pretože mám malého chlapca.

Aká je škoda pre telo

Energetické nápoje ešte nie sú dostatočne preskúmané, hovorí Andrii Zarusinskyi, metodik kategórie senior v Centre zdravia, mestskej inštitúcii Ternopilskej regionálnej rady.

Energetické nápoje obsahujú množstvo tonizujúcich látok, ktoré sa môžu líšiť v závislosti od typu nápoja a výrobcu. Najčastejšie tieto nápoje obsahujú kofeín a stimulanty vo forme teofylínu a teobromínu, tvrdia lekári.

  • „Nekvalitné dochucovadlá môžu u konzumentov spôsobiť dokonca vážnu otravu,“ hovorí pán Zarusinský.

„Ďalšou dôležitou vecou je, že kofeín v energetických nápojoch môže byť návykový.

Ak ich prestanete piť, vaše telo sa začne cítiť extrémne unavené, slabé a letargické. To všetko núti človeka opäť si kúpiť povzbudzujúci nápoj, aby zmiernil prejavy nežiaducich príznakov a opäť pocítil príval energie.

Rizikové skupiny

Kto je najčastejšie „závislý“ na energetických nápojoch? Sú to najmä študenti počas skúškového obdobia, pracovníci v kanceláriách, aby úspešne dokončili svoju prácu načas, niektorí športovci vo fitnes kluboch, unavení vodiči, návštevníci nočných klubov – všetci tí, ktorí sú unavení, ale potrebujú sa cítiť plní energie.

Podľa odborníkov sú konzumentmi energetických nápojov mladí ľudia vo veku 17 – 24 rokov, ktorí študujú alebo pracujú.

Svetlá, krásna plechovka, ktorá sa vzhľadom nelíši od plechovky s minerálkou, priťahuje pozornosť detí a mladých ľudí. Zároveň nehovorí nič o nebezpečenstvách energetických nápojov. Ďalším krokom sú koktaily obsahujúce alkohol. Kombinácia energetických nápojov a alkoholu je veľmi nebezpečná a môže viesť k najhorším následkom.

Po vypití plechovky energetického nápoja človek zdanlivo vytriezvie, ale po chvíli kofeín zvyšuje účinok alkoholu na mozog, tvrdia lekári.

Kontraindikácie

Energetické nápoje sú kontraindikované pre tehotné ženy, dospievajúcich, deti a starších ľudí.

Okrem toho sa ich konzumácia neodporúča ani ľuďom trpiacim hypertenziou, glaukómom, citlivosťou na kofeín, poruchami spánku a kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Podľa lekárov sú energetické nápoje vitamínovou náhradou kávy, ktorá je aj škodlivejšia.

ZDROJ: te.20minut.ua

Related posts

Ako vám 20 minút chôdze denne zmení život: 9 výsledkov

Peter

Varikóza: príčiny, metódy prevencie a liečby

Peter

Prečo sa ženy ťažšie zotavujú z depresie ako muži

Peter