Zdravie

Ovčie kiahne (varicella): príznaky, liečba, prevencia

Čo sú ovčie kiahne (varicella)?

Ovčie kiahne (varicella) sú bežným infekčným vírusovým ochorením prenášaným kvapôčkami vzduchu, ktoré postihuje najmä deti. Avšak ovčie kiahne môže dostať ktokoľvek v akomkoľvek veku. Zvyčajne sa stav pacienta zlepší sám v priebehu 1 – 2 týždňov bez návštevy lekára, ale u dospelých a najmä u ľudí s oslabeným imunitným systémom môže byť ochorenie závažné a spôsobiť komplikácie.

Ovčie kiahne sú infekciou spôsobenou vírusom varicella-zoster alebo iným názvom, ľudským herpes vírusom-3, ktorý môže spôsobiť aj herpes zoster. Ovčie kiahne sú vysoko nákazlivé (infekčné) pre ľudí, ktorí toto ochorenie neprekonali alebo proti nemu neboli očkovaní. V súčasnosti je k dispozícii vakcína, ktorá chráni deti pred ovčími kiahňami.

Príznaky ovčích kiahní

Inkubačná doba ovčích kiahní
Inkubačná doba je čas od kontaktu s osobou s ovčími kiahňami alebo herpes zoster do vzniku klinického obrazu ochorenia. Priemerná inkubačná doba ovčích kiahní je 14 až 16 dní (kolíše od 10 do 21 dní). 1 – 2 dni pred objavením sa vyrážky, najmä u dospelých, sa môže vyskytnúť mierny prodróm s horúčkou a pocitom celkovej malátnosti. U detí je často prvým príznakom ochorenia svrbivá vyrážka s malými pľuzgiermi naplnenými tekutinou.

Príznaky pred objavením sa vyrážky:

Únava alebo celková malátnosť (pocit nevoľnosti).
Horúčka, ktorá trvá 3 – 5 dní a zvyčajne je nižšia ako 39 °C.
Strata chuti do jedla.
Bolesť svalov alebo kĺbov.
Príznaky podobné bežnému prechladnutiu: kašeľ alebo výtok z nosa.
Bolesť hlavy.

Tri fázy vývoja vyrážky pri ovčích kiahňach

Po objavení sa vyrážky prechádzajú ovčie kiahne tromi fázami:

Ružové alebo červené hrbolčeky (papuly) vyvýšené nad povrch kože
Ovčie kiahne sa začínajú červenými škvrnami, hrbolčekmi na koži, niekedy aj na slizniciach, ktoré sa objavujú v priebehu niekoľkých dní. Škvrny sa môžu objaviť kdekoľvek na tele a môžu sa rozšíriť alebo zostať na malej ploche. Svrbivá vyrážka sa objaví na tvári, tele alebo vo vnútri úst a niekedy sa môže objaviť aj na očných viečkach alebo genitáliách.

Závažnosť vyrážky sa môže líšiť.

Malé pľuzgieriky naplnené tekutinou (vezikuly)
Škvrny sa približne za jeden deň naplnia tekutinou a stanú sa z nich zakalené vezikuly. Pľuzgieriky môžu prasknúť a vytiecť, potom sa zahoja do 3 až 5 dní. Keďže pľuzgierov môže byť veľa, niektoré sa môžu hojiť rýchlejšie ako iné.

Šupiny a chrasty pokrývajúce poškodené pľuzgiere
Pľuzgiere sa postupne pokrývajú šupinami a poškodený pľuzgier sa hojí ešte niekoľko dní. Môžu sa objaviť nové škvrny, zatiaľ čo z iných sa stanú pľuzgiere alebo sa vytvorí chrasta. Chrasty odpadnú približne do týždňa.

Nové vyrážky sa objavujú ešte niekoľko dní, takže všetky tri štádiá vyrážky – škvrny alebo hrče, pľuzgiere a šupiny – sa môžu vyskytnúť súčasne.

Je dôležité vedieť, že pacient môže šíriť vírus na iných ľudí 48 hodín pred objavením sa vyrážky a zostať nákazlivý, kým sa všetky porušené pľuzgiere nepokryjú šupinami.

Ovčie kiahne sú zvyčajne oveľa horšie u dospelých. Je možné dostať ovčie kiahne viackrát, hoci je to zriedkavé.

Ovčie kiahne: kedy navštíviť lekára?

Vyrážka sa šíri do očí.
Vyrážka je hnisavá, červená, teplá (príznaky sekundárnej bakteriálnej infekcie).
Vyrážku sprevádzajú závraty, dezorientácia, búšenie srdca, dýchavičnosť, tras, strata svalovej koordinácie, zvýšený kašeľ, vracanie, stuhnutý krk alebo horúčka nad 38,9 °C.
Nie ste si istý, či ide o ovčie kiahne.
Vaše dieťa je dehydrované.
Máte obavy o stav vášho dieťaťa alebo o to, či sa nezhorší.
Ste tehotná a predtým ste nemali ovčie kiahne, ale boli ste v blízkosti niekoho, kto ich mal.
Máte oslabený imunitný systém a boli ste v blízkosti niekoho s ovčími kiahňami.
Myslíte si, že vaše novorodené dieťa má ovčie kiahne.
Keď sa vyskytnú akékoľvek komplikácie u dojčiat, starších ľudí, pacientov s oslabeným imunitným systémom, tehotných žien.
Ženám infikovaným ovčími kiahňami počas tehotenstva sa môžu narodiť deti s vrodenými chybami, vrátane

spomalenie rastu
malá veľkosť hlavy;
problémy s očami;
mentálnym postihnutím.
Aby ste sa vyhli nakazeniu ostatných v čakárni zdravotníckeho zariadenia, zavolajte vopred svojmu lekárovi a povedzte mu, že máte podozrenie, že vy alebo vaše dieťa môžete mať ovčie kiahne. Lekár vám môže odporučiť osobitný čas návštevy, ak sú ostatní pacienti ohrození.

Lekár môže predpísať určité lieky na zníženie závažnosti ovčích kiahní a liečbu komplikácií, ak je to potrebné.

Ovčie kiahne u detí

U zdravých detí je ochorenie zvyčajne mierne. V závažných prípadoch môže vyrážka pokryť celé telo a môžu sa vytvoriť lézie v hrdle, očiach a na slizniciach močovej trubice, konečníka a pošvy.

Ovčie kiahne veľmi svrbia a môžu u detí spôsobiť značné ťažkosti, aj keď je ochorenie mierne.

Ovčie kiahne u dospelých

Príznaky ovčích kiahní u infikovaných dospelých, ktorí nemali ovčie kiahne v detstve, sú väčšinou podobné ako u detí, ale môžu byť závažnejšie. Dospelí sú viac ohrození komplikáciami, ako je napríklad zápal pľúc. Ohrození sú najmä tí, ktorí nie sú očkovaní alebo majú oslabený imunitný systém.

Dajú sa ovčie kiahne liečiť doma?

V prípade miernych ovčích kiahní prebieha liečba doma. Pacient by sa mal čo najviac zdržiavať mimo školy, škôlky alebo práce, kým sa všetky škvrny nepokryjú šupinami. Zvyčajne sa tak stane 5 dní po objavení sa prvých škvŕn na koži.

Ako liečiť ovčie kiahne doma? Čo robiť?

Pite veľa tekutín (šípkový alebo harmančekový čaj), aby ste predišli dehydratácii.
Užívajte paracetamol na zmiernenie bolesti a nepríjemných pocitov.
Ostrihajte dieťaťu nechty, na noc mu na ruky navlečte ponožky, aby si neškriabalo kožu v oblastiach vyrážky.
Používajte chladivé krémy alebo gély.
Poraďte sa s lekárnikom o používaní antihistaminík na zmiernenie svrbenia.
Kúpte sa v chladnej vode a osušte pokožku (netrite ju).
Noste voľné oblečenie.
Doprajte si dostatok odpočinku.
Jedzte mäkké jedlá, ak máte rany v ústach po ovčích kiahňach.
Vyhnite sa slaným alebo koreneným jedlám.
Nejedzte horúce jedlá.

Čo nerobiť s ovčími kiahňami?

Nepoužívajte ibuprofén, pokiaľ vám to neodporučí lekár, pretože môže spôsobiť závažné kožné infekcie.
Nepodávajte aspirín deťom mladším ako 16 rokov.
Nebuďte v blízkosti tehotných žien, novorodencov alebo ľudí s oslabeným imunitným systémom, pretože ovčie kiahne môžu byť pre nich nebezpečné.

Ako liečiť ovčie kiahne?

U zdravých detí si ovčie kiahne zvyčajne nevyžadujú lekársku liečbu. Lekár vám môže predpísať antihistaminikum, ktoré pomôže zmierniť svrbenie.

Lekár vám môže predpísať antivírusové lieky, ak máte komplikácie spôsobené vírusom ovčích kiahní alebo hrozia vedľajšie účinky. Ľudia s vysokým rizikom sú zvyčajne starší ľudia alebo ľudia so základnými ochoreniami. Antivírusové lieky, ako napríklad aciklovir, neliečia ovčie kiahne, ale len zmierňujú príznaky tým, že spomaľujú aktivitu vírusu, kým si imunitný systém tela vytvorí obranu proti vírusu.

V niektorých prípadoch vám lekár môže odporučiť očkovanie proti ovčím kiahňam do troch až piatich dní po tom, ako ste boli vystavení vírusu. To môže zabrániť ochoreniu alebo znížiť jeho závažnosť.

V prípade komplikácií vám lekár predpíše vhodnú liečbu, napríklad antibiotiká na kožné infekcie a zápal pľúc, preto sa oplatí včas navštíviť lekára, ak sa váš stav zhorší.

ZDROJ: apteka-ds.com


Related posts

Pozrite sa na svojich blízkych zblízka: 6 príznakov demencie, ktoré vidíte len vy

Peter

5 potravín, ktoré sú nebezpečné pre krásu

Peter

Zdravie žien: kultúra návštevy gynekológa

Peter