Zdravie

Hlavné príčiny závratov, diagnostika a liečba

Každý z nás aspoň raz v živote zažil závrat a jeho následok – pocit straty rovnováhy. Tento stav môže mať rôzne príčiny: od rýchleho vstávania zo sedu až po vážne ochorenia. Iba neurológ môže presne určiť pôvod závratov pomocou potrebných vyšetrení a analýz.

Príčiny závratu

Lekári rozlišujú niekoľko typov závratov, z ktorých jeden z najčastejších je vestibulárny alebo systémový. Môže byť spôsobená ochoreniami ucha: upchatím sluchového labyrintu, zápalom stredného ucha alebo inými zápalovými procesmi, nádorom, komplikáciami po úraze, Menierovou chorobou a inými. Ak sú prítomné tieto ochorenia, objavujú sa aj ďalšie príznaky, ako je strata sluchu a tinnitus

Medzi ďalšie príčiny závratov patria:

hypertenzia
ateroskleróza
cukrovka;
poruchy srdcového rytmu;
ochorenia nervového systému, ktoré spôsobujú poruchy alebo poškodenie staticko-akustického nervu, mozgového kmeňa, mozočku a iných vyšších mozgových štruktúr.

Hlavné príznaky závratov

Presné príznaky závratov nie je možné určiť, pretože závisia od subjektívnych pocitov každého človeka. Pacienti sa väčšinou sťažujú na pocit „kolísania“, ktorý sťažuje udržiavanie rovnováhy. Tieto príznaky často sprevádza nevoľnosť a vracanie, návaly horúčavy, dvojité videnie, nystagmus a zmätenosť. Niekedy majú pacienti dojem, že stúpajú a klesajú, čo vedie k dezorientácii v priestore.

V závislosti od príčiny môže tento stav trvať niekoľko sekúnd až niekoľko hodín.

Diagnostika

V závislosti od príčiny závratov existuje niekoľko spôsobov liečby.

Pacient, ktorý navštívi lekára, absolvuje lekársky pohovor, počas ktorého by mal uviesť

frekvenciu príznakov
okolnosti, za ktorých sa vyskytujú;
ich trvanie;
ďalšie faktory, ktoré môžu spôsobovať závraty, ako sú ochorenia srdca, očí, lieky;
sprievodné príznaky, ako sú poruchy reči, dvojité videnie, paréza končatín.
Špecialista (neurológ, oftalmológ alebo ORL špecialista) nemusí byť vždy schopný stanoviť diagnózu na základe rozhovoru. V takom prípade by mal byť pacient odoslaný na špeciálne vyšetrenie:

audiometrické vyšetrenie: ide o vyšetrenie sluchu, počas ktorého je pacient zatvorený v zvukotesnej miestnosti, nasadí si slúchadlá a počúva zvuky rôznych frekvencií. Pacient musí lekára informovať o tom, že počul zvuk, stlačením tlačidla;
elektronystagmografia a videonystagmografia: ide o štúdiu nekontrolovaných pohybov očí;
test kostného bludiska: počas testu sa kostné bludisko dráždi teplým vzduchom, aby sa vyvolal nystagmus.

Metódy liečby

V prípade systémových závratov sa majú použiť vhodné lieky. Treba mať na pamäti, že odstraňujú alebo zmierňujú príznaky, ale neovplyvňujú ich príčinu.

Medzi používané lieky patria

antihistaminiká: dimenhydrinát, klemastín;
lieky s účinkom na steny ciev: betahistín, cinarizín, flunarizín, polfilín, nikergolín;
neuroleptiká: chlórpromazín, promazín, tietylpernazín, prometazín;
neurostimulanciá, ako je piracetam.
Pri liečbe závratov je dôležitá aj psychologická pomoc. Pacientovi by ste mali pokojne vysvetliť príčinu závratov a ich príznaky. Ak sú sprevádzané duševnými a nervovými poruchami, lekár po konzultácii s neurológom alebo psychiatrom predpíše antidepresíva alebo anxiolytiká.

V prípade prítomnosti niektorých ochorení je na odstránenie pretrvávajúcich záchvatov závratov potrebný chirurgický zákrok.

Prevencia

Aby ste predišli závratom, mali by ste v prvom rade absolvovať pravidelné vyšetrenia u otolaryngológa a neurológa. Mali by ste sa tiež vyhýbať dlhému sedeniu na jednom mieste a denne prejsť až 10 000 krokov. Nezdravá strava má významný vplyv na závraty. Preto je potrebné znížiť konzumáciu vyprážaných jedál, červeného mäsa a potravín, ktoré vyvolávajú vysoký cholesterol.

ZDROJ: inlor.com.ua

Related posts

Leto nám vraj nepomôže! Koronavírus nezastaví ani teplé počasie.

Peter

Otužovanie: pozostatok sovietskej minulosti alebo najdostupnejšie kúpele?

Peter

Len pokoj: vplyv stresu na pokožku

Peter