Práve nastala jar. Tak sme sa dočkali! Ak sme sa už netrpezlivo tešili na teplo a slnko! My aj naši štvornohí priatelia sa tešia na prechádzky po tráve a teplom vzduchu. No nie tak rýchlo! Nepoddávajte sa! Pamätajte si: na jar zimom prežívajúce malé, takmer neviditeľné bytosti – kliešte Ixodes – vyliezajú na svetlo sveta a môžu poriadne skaziť život vám a vašim štvornohým priateľom. Spomeňme si na základné veci, ktoré treba vedieť o kliešťoch.

Kde je najväčšie riziko stretnutia s kliešťami?
Hlavným miestom výskytu kliešťov sú kry a tráva. Preto lesopás, park, námestie, chata, neobdĺžené miesto s kríkmi, domová oblasť so zasadenými kríkmi – to sú všetky miesta, kde sa vyskytujú kliešte.
Kedy by sme mali začať obávať sa kliešťov?
Kliešte sú aktívne takmer celý rok, ale vrchol pozorovania nastáva v období jar-leto. V závislosti od regiónu môže začiatok aktivity prísť koncom marca-apríla a pokračovať do septembra-októbra (do prvých mrazov).
Mimochodom, kliešť sa môže prichytiť aj v zime, ak ste s vašim domácim miláčikom nešťastne ležali v sennej hromade počas vidieckej prechádzky. V suchých trávach prezimuje mnoho zvieracej fauny, vrátane kliešťov.
Čo robiť, ak zistíte kliešťa na vašom psovi?
Všetko závisí od toho, čo kliešť robil, ak môžete tak povedať. Ak kliešť len plazil po tele a vidno, že ešte nestihol napiť sa krvi, potom máte a vášmu psu šťastie. Jednoducho odstráňte kliešťa a zničte ho. Vec je v tom, že predtým, než sa prichytí k psovi, kliešť niekoľko hodín (až 2-3 hodiny) lezie po jeho tele k najzraniteľnejším miestam. Ak zistíte prichyteného kliešťa, určite ho odstráňte, ošetrite ranu dezinfekčným prostriedkom a niekoľko dní pozorne sledujte svojho miláčika, či sa neobjavia príznaky piroplazmózy.
Môže kliešť prejsť na človeka skokom?
Kliešte z psa na človeka priamo preskočiť pravdepodobne nedokážu, pretože nevedia skákať. Ale ak si ležíte v náručí so svojím miláčikom alebo leží na vašej posteli, kliešte sa môžu dostať aj na vás. Samozrejme, môžete si kliešťa chytiť aj počas prechádzky.
Aké sú príznaky infekcie piroplazmózou?
Prvým príznakom ochorenia je náhle zvýšenie teploty na 40-42 stupňov. Druhý príznak – moč sa stmavne až do čiernej farby. Tretím príznakom je zrýchlené dýchanie. Štvrtým príznakom je hnačka a vracanie. Toto sú hlavné a najdôležitejšie príznaky piroplazmózy. Trvajú 2-3 dni. Veľmi dôležité je ihneď po prvých príznakoch vyhľadať veterinárnu kliniku – ak sa tak nestane, ochorenie sa bude rýchlo rozvíjať a váš miláčik môže zomrieť.
Ako sa chrániť pred kliešťami?
V súčasnosti existuje veľa prostriedkov na ochranu domácich zvierat pred kliešťami. Ide o kvapky na kohútik, spreje, tabletky, očkovanie. Okrem toho je možné použiť špeciálne obojky. Pomôžu ochrániť štvornohého priateľa aj proti kliešťovým vestám, bandanám a ležadlám.
Existuje vakcína proti piroplazmóze?
Existujú dva druhy vakcín proti piroplazmóze pre psy – „Pyrodog“ a „Nobivak Pyro“. Bohužiaľ, vakcína nechráni pred kliešťovým uštipnutím, ale umožňuje psu vyvinúť imunitu proti ochoreniu. Avšak imunita je slabá a nestačí na poskytnutie plnohodnotnej ochrany pred ochorením. Napriek tomu očkovanie vedie k tomu, že ochorenie prebieha ľahšie a prežitie psa po infekcii je zaručené. A to stojí za to. Vaše znalosti a starostlivosť sú najlepšou ochranou pre vaše domáce zvieratá proti všetkým nebezpečenstvám. Chránite svojich štvornohých priateľov.