Dermokosmetologička vysvetľuje, ako stres ovplyvňuje našu pokožku.
Nedá nám spať v noci, núti nás prejedať sa alebo podvýživou, núti nás neustále behať a zabúdať spomaliť… Samozrejme, hovoríme o strese. Práve stres nás kedysi prinútil vziať do ruky skalu na sebaobranu a stále zostáva naším verným spoločníkom.
Stres zažívame každú sekundu: keď zaspávame neskoro večer a budíme sa skoro od nenávideného budíka, v metre, v dopravnej zápche, v práci, dokonca aj doma. Keď sme v strese, naše telo je vystavené obrovskej záťaži, čo má vplyv na jeho fungovanie – a naša pokožka nie je výnimkou.
Keď človek prežíva úzkosť, extrémne obavy alebo strach, telo začne špecificky produkovať hormón kortizol alebo kortikosteroid, zjednodušene povedané „stresový hormón“, a iba koža nám môže rýchlo signalizovať jeho účinky.
Zvýšená hladina kortizolu vyvoláva zápal v kožných bunkách a tiež urýchľuje vylučovanie kožného mazu. Výsledkom je:
- Lokalizované akné, vďaka ktorému vaše rána pred zrkadlom nebudú také láskavé.
- U ľudí so suchým typom pleti sa zvyknú tvoriť vrásky, pretože sa znižuje syntéza kyseliny hyalurónovej a kolagénu v tele.
- Nezdravý tón pleti. V čase zvýšených emócií je prietok krvi nasmerovaný hlavne do tých orgánov, ktoré telo považuje za najdôležitejšie pre prežitie, takže dochádza k odlivu krvi zo všetkých ostatných. Do tejto poslednej skupiny patrí aj pokožka, ktorá okamžite pociťuje nedostatok kyslíka, čo spôsobuje, že získava žltkastú farbu.
Zdanlivo najmenší stres sa tak môže na vašej tvári doslova podpísať. Následky sa dajú len ťažko odstrániť, a to aj s pomocou kozmetičky.
Kombinácia drobných emocionálnych otrasov môže vyústiť do chronického stresu, ktorý následne môže viesť k vážnejším problémom. Napríklad psoriáza. Je to ochorenie rôzneho pôvodu vrátane psychosomatického a prejavuje sa červenými a suchými škvrnami vyvýšenými nad povrch kože. Dôrazne vám odporúčam, aby ste ju nepreviedli do chronického štádia.
Ale ak nemôžete stres zo svojho života odstrániť, ako ho môžete znížiť?
Je možné znížiť hladinu kortizolu. Na rozdiel od búrlivých, často nepríjemných emócií sa usmievajte, alebo skôr naplňte svoj život príjemnými chvíľami.
Keď sme šťastní a spokojní so svojím životom, naše telo produkuje hormón oxytocín – „hormón šťastia“ – ktorý má vplyv aj na pokožku:
- Na jednej strane regeneruje kožné bunky, okysličuje ich a predlžuje účinok proti starnutiu;
- na druhej strane znižuje hladinu kortizolu, „stresového hormónu“.
Zhrnuté a podčiarknuté: žiarivá a mladistvo vyzerajúca pleť priamo súvisí s tým, ako sa cítite a ako sa staviate k situáciám, ktorým čelíte. Buďte šťastní!