Cestovanie

20 miest, ktoré stojí za to navštíviť v Zürichu

O Zürichu sa hovorí v superlatívoch: najväčší, najlepší, najdrahší. Povieme vám, čo cestovateľov láka do tohto hlavného mesta financií a kultúry.

Švajčiarske národné múzeum

Povinná návšteva pre každého, kto sa chce o Švajčiarsku dozvedieť niečo viac. V sálach múzea (ktoré mimochodom sídli v skutočnom zámku) sa dozviete o histórii krajiny, uvidíte vzácne artefakty z rôznych období a dozviete sa aj o tradícii švajčiarskej hodinárskej výroby.

Adresa: Museumstrasse, 2

Otváracie hodiny: Múzeum je otvorené denne (okrem pondelka) od 10:00 do 17:00 a vo štvrtok od 10:00 do 19:00.

Vstupné: Vstupenka stojí 10 frankov (dospelí), deti a mládež do 16 rokov majú vstup zdarma.

Kunsthaus (Dom umenia)

Keď si vyberáte múzeá, ktoré chcete navštíviť v Zürichu, nezabudnite na Kunsthaus, najväčšie múzeum výtvarného umenia v krajine, v ktorom sú vystavené diela slávnych majstrov od 15. storočia až po súčasnosť: Picasso, Monet, Rubens, Van Gogh a mnoho ďalších majstrov svetového umenia.

Adresa: Hirschengraben 2

Otváracie hodiny: utorok, sobota a nedeľa od 10:00 do 18:00 hod. Streda až piatok od 10.00 do 20.00 hod. Pondelok je voľný deň.

Vstupenky stoja 20 frankov (pre deti do 16 rokov zdarma) a 15 frankov na osobu pre skupiny 20 a viac osôb.

Do múzea sa dostanete z hlavnej železničnej stanice autobusom č. 31 alebo električkou č. 3 (na zastávku Kunsthaus). Z námestia Paradeplatz sem premávajú električky č. 8 a 9.

Kostol Fraumuenster

Jeden z najznámejších kostolov v Zürichu. Zvonku nenápadný, vnútri však ohromujúci: obrovský organ (najväčší v kantóne!) s viac ako päť a pol tisícom píšťal, vnútorná galéria z roku 1270 a slávne vitráže od Alberta Giacomettiho a Marca Chagalla.

Otváracie hodiny: november až marec od 10.00 do 16.00 h, apríl až október od 10.00 do 18.00 h.

Adresa: Fraumünsterstrasse 25, Münsterhof

Námestie Lindenhof

Pravdepodobne najlepšie miesto na pohľad na Zürich zhora: námestie sa nachádza na kopci na ľavom brehu rieky Limmat a je z neho nádherný výhľad. Je to tiež skvelé miesto na oddych po hluku rušného mesta.

Adresa: Fortunagasse 16

Botanická záhrada Univerzity v Zürichu

Botanická záhrada Zürišskej univerzity je oázou prírody uprostred mesta. Je to dobré miesto, kde môžete stráviť niekoľko hodín v samote a vychutnávať si hru farieb a vôňu kvetov, ktorými sa to tu len tak hemží.

Otvorené od marca do septembra od pondelka do piatka od 7:00 do 19:00 a cez víkendy od 8:00 do 18:00. Október až február: pondelok až piatok od 08:00 do 18:00, víkendy od 08:00 do 17:00.

Vstup je bezplatný.

Adresa: Universitat Zollikerstrasse, 107

Kostol svätého Petra

Nezabudnite navštíviť najstarší kostol v meste, ktorý sa prvýkrát spomína v 9. storočí!

Vo vnútri je kostol bohato zdobený štukami a rezbami a jeho hlavným pokladom je organ, na ktorom sa aj dnes konajú koncerty pre farníkov a návštevníkov kostola. Zo zvonice sa naskytá pôsobivý výhľad na mesto.

Adresa kostola je St. Peterhofstatt 2. Dostanete sa k nemu električkami č. 4 a 15 (na zastávky Rathaus a Helmhaus).

Otváracie hodiny: Kostol svätého Petra je otvorený od pondelka do piatka od 8.00 do 18.00 hod. V sobotu od 10:00 do 16:00 a v nedeľu od 11:00 do 17:00.

Upozorňujeme, že na zvonicu je možné vystúpiť len na základe predchádzajúcej žiadosti.

Múzeum hodiniek Beyer

Švajčiarsko je známe svojimi hodinami a hodinkami. Históriu hodinárstva môžete spoznať v Múzeu hodinárstva Beyer na Bahnhofstrasse 31.

V expozícii nájdete jedinečnú zbierku starožitných hodín a hodiniek – náramkových a izbových – ako aj rôzne nástroje súvisiace s hodinárstvom. Môžete sa dozvedieť, ako a kedy vzniklo umenie výroby hodín, a pozrieť si jeho najlepšie diela.

Múzeum je otvorené od pondelka do piatka od 14.00 do 18.00 hod. Vstupenka stojí 5 frankov a pre deti je zdarma.

K múzeu sa dostanete električkami č. 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 13 a 15 (zastávka Paradeplatz).

Augustinergasse

Chcete sa ponoriť do atmosféry starého Zürichu? Nič nemôže byť jednoduchšie! Vyberte sa na Augustinergasse, jednu z historických ulíc mesta. Nájdete tu farebné domy so škridlovými strechami, vyrezávanými oknami s lampášmi, vlajkami a nápismi obchodov, ktoré vás prenesú do stredoveku.

Prejdite sa úzkymi dláždenými uličkami, prezrite si obchody so suvenírmi, ktorých je tu veľa, a potom si nezabudnite dať šálku kávy v jednej z kaviarní.

Dietikon

Ak máte chuť na exotiku a nové veci, vyberte sa do mestečka Ditikon a pozrite si sochársky park Bruna Webera. Nachádza sa okolo domu umelca Bruna Webera a je plný fantasmagorických bytostí. Sú tu mýtické bytosti, draci a rozprávkové rastliny a môžete stráviť hodiny blúdením po kľukatých cestičkách parku a pozorovať jeho obyvateľov.

Park sa nachádza v meste Ditikon neďaleko Zürichu. Vstupenka stojí 18 frankov (dospelí), 14 frankov (študenti) a 10 frankov (deti od 6 do 16 rokov).

Do Ditikonu premávajú vlaky S12 (Zürich-Dietikon-Baden) a S3 (Zürich-Dietikon, pondelok až piatok). Alebo sa odvezte autobusom č. 325 zo zastávky Dietikon na konečnú stanicu Weinberg, odkiaľ sa do parku dostanete pešo.

Múzeum Rietberg

Stojí za to, aby ste ho zaradili do svojho programu, už len preto, že je to jediné múzeum neeurópskych kultúr vo Švajčiarsku. V jeho troch vilách nájdete umenie z Číny, Indie, Japonska, Afriky a juhovýchodnej Ázie, ako aj zbierku japonských publikácií, umenie z Oceánie a Jávy, zbierku masiek a flámskych kobercov.

Otváracie hodiny sú v utorok, piatok, sobotu a nedeľu od 10:00 do 17:00. Streda a štvrtok od 10:00 do 20:00 hod.

Vstupenky stoja 18 frankov (dočasné výstavy) a 14 frankov (stále výstavy). Pre deti do 16 rokov je vstup zdarma.

Ako sa tam dostať: Tramvajou č. 7 na zastávku Rietberg pri Villa Wesendonck a Park Villa Rieter. Dom pre Kiel Hirschengraben, 20 – električkou č. 3, 5, 8, 9 alebo autobusom č. 31 na zastávku Kunsthaus.

Adresa: Gablerstrasse 15

Bahnhofstrasse

Ak prichádzate do Zürichu vlakom, je to dobré miesto, kde môžete začať, pretože začína priamo na stanici. Bahnhofstrasse je obzvlášť krásna v lete, keď kvitnú lipy, a v zime je príjemné prejsť sa a obdivovať farebné osvetlenie alebo si posedieť v jednej z kaviarní a popíjať varené víno.

Altstadt (Staré mesto)

V Altstadte, čiže Starom meste, spoznáte starý Zürich. Ide o celú štvrť v centrálnej časti mesta, hneď vedľa železničnej stanice.

Je to dobré miesto na pokojnú prechádzku úzkymi uličkami, obdivovanie starých maľovaných domov (niektoré pochádzajú z 11. storočia) a predstavovanie si, ako sa tu žilo pred niekoľkými storočiami. Prístup do starého mesta zabezpečuje ulica Bahnhofstrasse.

Park Irchel

Obľúbená destinácia miestnych obyvateľov aj turistov. Na východnom konci nábrežia jazera sa nachádza park, kde sa môžete prechádzať po tienistých cestičkách, v lete sa opaľovať alebo si prísť ráno zabehať, zatiaľ čo na západnom konci je krásna promenáda s množstvom kaviarní a pohodlných lavičiek na oddych.

Hora Uttliberg

Ak vám to čas dovolí, v Zürichu sa určite vyberte na horu Utliberg. Výhľad z Uttlibergu stojí za to. Len si to predstavte: mesto a jazero máte ako na dlani a reťaz hôr sa v diaľke stráca na obzore.

Z hlavnej stanice sa sem dostanete vlakom S10 do Uttlibergu (premáva približne každú polhodinu, cesta trvá 25 minút).

Observatóriá Urania

Málokto vie, že v Zürichu môžete navštíviť skutočné observatórium. Áno, je to tak – v observatóriu Urania na Uraniastrasse 9 môžete osobne sledovať astronomické úkazy a nebeské telesá. V ponuke však nie sú len mimozemské zaujímavosti: z veže observatória je nádherný výhľad na večernú panorámu Zürichu.

Hvezdáreň je otvorená od štvrtka do soboty. Na pozorovanie oblohy je najlepšie vybrať si deň (alebo skôr večer) s jasným počasím.

Vstupenka stojí 15 frankov, 10 frankov pre deti od 12 do 16 rokov. K hvezdárni sa dostanete električkami č. 7, 11 alebo 13.

Múzeum hračiek v Zürichu

V Múzeu hračiek v Zürichu môžete zažiť rozprávku a cítiť sa opäť ako dieťa. V tomto bábkovom kráľovstve nájdete plyšových medvedíkov, elegantne oblečené bábiky, odvážnych cínových vojačikov a mnoho ďalších kamarátov z detstva. Súkromná zbierka, ktorá vznikla úsilím Franza Webera v 19. storočí, sa premenila na Múzeum hračiek a dnes ponúka návštevníkom informácie o histórii sveta hračiek od 19. storočia do konca 20. storočia.

Otváracie hodiny: pondelok až piatok od 14:00 do 17:00, sobota od 13:00 do 16:00. V nedeľu a počas štátnych sviatkov je múzeum zatvorené.

Vstupné je 5 frankov. Deti do 16 rokov a držitelia Zürišskej karty majú vstup zdarma.

Adresa: Fortunagasse, 15

Zürišská katedrála (Grossmünster)

Dominantu Zürichu, katedrálu, ľahko spoznáte podľa jej dvoch veží. Za návštevu však nestojí len kvôli budove, ktorá pochádza z 19. storočia. Z vyhliadkovej plošiny katedrály si môžete vychutnať úchvatný výhľad na jazero a staré mesto.

Aby ste však videli všetku túto krásu, budete musieť vyjsť hore – v katedrále nie je výťah. Nezabudnite ani na organ v katedrále; každú stredu sa tu konajú organové koncerty (začiatok o 18:30, vstupenka stojí 15 frankov).

Katedrála je otvorená denne okrem utorka od 10:00 do 18:00 a v zime od 10:00 do 17:00. Prehliadka katedrály so sprievodcom stojí 8 frankov.

Vyhliadková terasa je prístupná od pondelka do soboty od 10:00 do 17:00 a v nedeľu od 12:30 do 17:30. V zime sa vyhliadková plošina zatvára o hodinu skôr. Vstupné sa platí osobitne (4 franky vstupenka pre dospelého, 2 franky vstupenka pre dieťa/študenta).

Lanovka „Polybahn“

Lanovka Polybahn je živou súčasťou histórie Zürichu. Začala premávať v roku 1889 a odvtedy táto stará červená električka s päťdesiatimi sedadlami pravidelne prepravuje cestujúcich.

Trasa lanovky má len dve stanice: dolnú stanicu (nábrežie Limmat) a hornú stanicu (Zürišská univerzita). Dolná stanica sa nachádza na úpätí kopca, v starom obytnom dome (vchod hneď pri kaviarni Starbucks), a horná stanica je v rustikálnej drevenej chatke. Od jednej stanice k druhej je to niečo vyše minúty jazdy, ale pre tých, ktorí spoznávajú mesto pešo, je lanovka veľkou pomocou, pretože sklon je tam veľmi citeľný.

Cestovné je zahrnuté v cene lístka na dopravu v jednej zóne 110. Samostatná jednosmerná cesta stojí 1,20 franku.

Čínska záhrada

Pri prechádzke okolo Zürišského jazera nesmie chýbať Čínska záhrada. Keď sem prídete, akoby ste sa preniesli do iného sveta: ažurové pavilóny a klenuté mosty, svieža zeleň, potoky a jazierka, v ktorých sa odrážajú čerešňové kvety a bambus. Všetko v tejto záhrade je pokojné a harmonické.

Otváracie hodiny: Záhrada je otvorená od 11:00 do 19:00.

Cena: Vstupné je 4 franky.

Adresa: Bellerivestrasse, 138

Západný Zürich

Ak chcete vidieť Zürich z neznámeho uhla, toto je to pravé miesto pre vás. Západný Zürich je známy množstvom opustených tovární a závodov, ktoré tu zostali po priemyselnej revolúcii. Kreatívni Švajčiari ho však premenili na raj pre umenie, dizajn, nakupovanie a zábavu, pričom ako základňu použili opustené budovy.

Ak teda máte radi mestskú krajinu, ste na Giessereistrasse 18 vítaní!

ZDROJ

Related posts

Top 10 najlepších atrakcií Palma de Mallorca

Peter

20 miest, ktoré treba navštíviť v Paríži

Peter

10 najlepších miest, ktoré môžete navštíviť počas víkendu v Tallinne

Peter